Alakul a Velencei-tó, egyre több horgász számol be szép pontyfogásról!
Télvégi avagy tavaszköszöntő pontyparádé a Velencei-tavon – címmel osztotta meg közösségi bejegyzését a MOHOSZ Velencei-tó.
Mint írják, a Bálint-napi szezonkezdő pontyfogás után felgyorsultak az események a tavon.
Igencsak intenzív táplálkozásba kezdett a pontyállomány minden korosztálya – kicsiktől a nagyokig egyaránt.
Nem ritkán voltak olyan horgásztársak, akiknek egy-egy délutáni horgászat alkalmával – nemcsak az utánpótlás méretű csapatokból –, hanem a méretesebb, 2-8 kiló közötti pontypéldányokból sikerült 10-20 darabot fognia.
Sokan jelentkeztek a felkínált csalikra az 55 centi feletti „retúrok” közül is, nem egy 8-10 kilós, illetve afeletti tömegű potykával találkoztak a szerencsésebb sporttársak.
A kárászok és keszegfélék étvágya még nem indult be, egyértelműen a pontyok vitték a prímet az elmúlt hetekben. A napokban több 25-30 centi körüli süllő fogásáról is kaptak hírt, amelyek a keszegezés közben felkínált csonticsokrokat kívánták meg – jegyezték meg.
A pontyok mellett ragadozók is jócskán kerültek a Velencei-tóba
4-8 kg közötti anyasüllőket is telepített a Szövetség a Velencei-tóba! Kerül még a vízbe szép számmal félkiló körüli növendék ragadozó is.
A legutóbbi decemberi ragadozó telepítések után február 26-án, hétfőn ismét süllőt telepítettek a Velencei- tóba – közölte az örömhírt a Mohosz.
Mint írták elúőzetesen, a tógazdasági halkészlettől függően, várhatóan 600-800 kg tüskéshátú kerül beszerzésre és kihelyezésre a Dinnyési hullámtörőnél.
A kihelyezendő halmennyiség hozzávetőlegesen egyik fele része 0,6 kg körüli, növendék,
A MÁSIK FELE PEDIG NAGYMÉRETŰ ÉS – 4-8 KG KÖZÖTTI TÖMEGŰ – IVARÉRETT, ÉS REMÉNYEIK SZERINT ÍVÁSRA IS RÖVIDESEN KÉSZEN ÁLLÓ SÜLLŐANYA (TEJES ÉS IKRÁS EGYARÁNT) LESZ.
Februárben minden tervezett helyszínen kihelyezésre kerültek a süllőfészkek is a tóba, amelyek megfelelő minőségű, mesterséges ívási felület jelenthetnek számos ivarérett példány számára.
A tervezett telepítés az Agrárminisztérium, Dr. Nagy István miniszter által, utólagos finanszírozási rendszerben támogatásra kerülő őszi Velencei-tavi Visszatelepítési és Állomány-fejlesztési Program keretében valósul meg.
Tavaly decemberben süllő és csuka is érkezett szép számmal
A tó ragadozóhal állományának felzárkóztatása az ősz folyamán folyamatosan zajlott a Velencei-tavon. Decemberben újabb számottevő mennyiség érkezett csukából és süllőből.
“1500-2000 KG EGYNYARAS, 0,5 KG ÁTLAGTÖMEGŰ (TÚLNYOMÓRÉSZT MÉRETEN ALULI CSUKA), VALAMINT 100-200 KG NÖVENDÉK, 1-2 NYARAS, 20-40 DEKAGRAMMOS, UGYANCSAK ZÖMÉBEN MÉRETEN ALULI SÜLLŐ KERÜLT A VELENCEI-TÓBA.
- November 9.: 300 kg egynyaras csuka
- November 21.: 200 kg egynyaras csuka
- November 23.: 8000-9000 darab egynyaras (10-15 cm közötti) balin
Novemberben is százszámra érkeztek a csukák a Velencei-tóba!
A TELEPÍTETT HALAK ÁTLAGTÖMEGE 40-50 DEKAGRAMM KÖRÜL ALAKULT. TESTHOSSZ SZERINT 20-50 CENTIS PÉLDÁNYOK, ZÖMÉBEN KIFOGHATÓ MÉRET ALATTI PÉLDÁNYOK.
Örömteli, hogy gyönyörű keszegek is érkeztek
Az ősz folyamán számoltunk be arról a remek hírről is, hogy jelentős mennyiségű keszeg érkezett a Velencei-tóba! A halak átlagtömege 80 dekagramm körüli volt, szélesebb spektrumban 0,2-1,5 kg között mozgott az egyes példányok tömege.
A Magyar Országos Horgász Szövetség (MOHOSZ) Velencei-tavi közösségi oldalán számolt be, hogy október 27-én, pénteken jelentős keszegtelepítés történt. A halak a korábban az Agrárminisztérium által, utólagos finanszírozásos rendszerben támogatásra kerülő Visszatelepítési és Állomány-fejlesztési Program keretében érkeztek a tóba.
Örömteli, hogy a kihelyezett halfaj zömmel dévérkAeszeg volt. Köztük jelentős mennyiségű anyahallal. Szintén remek hír, hogy a tervezettnél nagyobb mennyiségű, összesen 2500 kg keszeg telepítése történt meg.
A HALAK ÁTLAGTÖMEGE 80 DEKAGRAMM KÖRÜLI VOLT, SZÉLESEBB SPEKTRUMBAN 0,2-1,5 KG KÖZÖTT MOZGOTT AZ EGYES PÉLDÁNYOK TÖMEGE.
Mint közölték, a keszegtelepítés kapcsán egyelőre nincs meghatározott horgászati korlátozás vagy tilalom érvényben. Azonban várható a közeljövőben, elsősorban az anyaállomány védelme érdekében valamilyen szintű korlátozás bevezetés, legkésőbb a 2024. évi horgászrendben. Ez nemcsak a keszegállomány, hanem a később kihelyezésre kerülő ragadozófajok fokozottabb védelme érdekében is indokolt lesz – jelezték.
Az esős időszak folytatódása mellett bíznak abban is, hogy a kihelyezett halak jelentős része tavasszal sikeres le tud majd ívni, így segítik természetes szaporulatukkal állományuk megújulását.
(Forrás és fotók: Magyar Országos Horgász Szövetség (MOHOSZ) Velencei-tavi közösségi oldala)