#talaljfogast
Image default

Nagy tervek a horgászat terén: bemutatták a Nemzeti Horgászturisztikai Stratégiát Budapesten

Nagy tervek a horgászat terén: bemutatták a Nemzeti Horgászturisztikai Stratégiát Budapesten! A horgászok számíthatnak a Kormány segítségére.

A kormány a horgásztársadalom szövetségeseként továbbra is biztosítani fogja számukra a működési kereteket és a horgászturizmus fejlesztéséhez szükséges forrásokat – mondta a Miniszterelnökség aktív Magyarországért felelős államtitkára Révész Máriusz csütörtökön Budapesten, a Nemzeti Horgászturisztikai Stratégia 1.0 tervezetét bemutató Konszenzus Szakkonferenciára. 

A horgászat az egyik legfontosabb szabadidős tevékenység

Révész Máriusz szerint számos feltételt kell ahhoz teljesíteni, hogy Magyarország a kormány terveinek megfelelően rövid időn belül a legélhetőbb országok egyike legyen – írja a Vasi Vizeken közösségi oldal. Fontos kérdés ebből a szempontból, hogyan tölthetik el a szabad idejüket az itt élők, milyen lehetőségek közül választhatnak belföldön.

A horgászat a legfontosabb szabadidős elfoglaltságok közé tartozik, hiszen tartalmas és hasznos, egészségvédő rekreációs tevékenység

– fogalmazott. Az államtitkár a 2010 óta elért eredmények közül kiemelte az orvhorgászat elleni küzdelmet. Említést tett a kereskedelmi célú halászat betiltásáról a természetes vizeken, a horgászokmányolás digitalizációjáról. De kiemelte az őket érintő közfeladatok átadását a horgászok számára, amihez forrásokat is biztosított a kormány. Ahhoz viszont, hogy a horgásztársadalom továbbra is sikeresen működhessen, célokat kell kijelölni, miképp a kerékpáros és vízi turisztikai stratégiában is megvalósult – mondta Révész Máriusz. Hangsúlyozta, bízik abban, hogy ezek ismeretében a támogatások a lehető legjobban hasznosulhatnak. Az uniós források birtokában a fejlesztésekhez szükséges összeg is rendelkezésre áll majd, a horgászturisztikai stratégia pedig hamarosan a kormány elé kerül.

Jó irányba halad a horgászat “ügye” a Kormánynál

A Miniszterelnöki Kabinetiroda képviseletében Nyitrai Zsolt miniszterelnöki főtanácsadó kiemelte, hogy a horgásztársadalom az eddigieknél is nagyobb eredményekre lehet képes. Ügyeiket ezért folyamatosan a nyilvánosság középpontjában kell tartani. A folyamatok az eddigiek alapján jó irányba haladnak, a miniszterelnök munkaszervezeteinek részvétele pedig azt üzeni, hogy ezt a területet a kormány kiemelten kezeli – tette hozzá.

550 horgászszervezett vett részt a kidolgozásában

Dr. Szűcs Lajos országgyűlési képviselő, a Magyar Országos Horgász Szövetség (MOHOSZ) elnökként üdvözölte, hogy a turisztikai stratégiák rendszerébe a horgászok is bekapcsolódhattak.

A kitartó munkával létrejött horgászstratégia összefogás eredménye, elkészítésében több mint 550 horgászszervezet vett részt, azt csaknem 4500 horgász véleményezte

– közölte. A jelentős intézményhálózattal és történelmi hagyományokkal rendelkező MOHOSZ-t 2010 után „szinte a nulláról” sikerült újjáépíteni. 37 közfeladattal együtt megkapta a horgászvizek kezelését és az ehhez szükséges forrásokat, napi szinten működik együtt a vízügyi szervezetekkel és az érintett vagyonkezelőkkel. A szövetség költségvetése mostanra elérte a 2-3 milliárd forintot. Emellett mintegy 800 ezer tagjával Magyarország legnagyobb civil szervezeteként működhet – mondta dr. Szűcs Lajos.

Tartalmas előadásokat is tartottak a horgászatról

A köszöntőket követően Dr. Dérer István MOHOSZ OHSZK főigazgatójának bevezetője után kezdetét vette a szakmai program.  Először „Hal-adjunk előre!” címmel tartott előadást a más országok működő horgászturisztikai jó gyakorlatokról Dr. Raffay Zoltán a Pécsi Tudományegyetem Közgazdaságtudományi Karának egyetemi docense.

 

Őt követte Ivancsóné Dr. Horváth Zsuzsanna a Széchenyi István Egyetem docense, aki a Sporthorgász Egyesületek Gy-M-S Megyei Szövetsége ügyvezető elnöke és női horgászvilágbajnok csapat tagja. Prezentációja „Hol vagyunk és merre tartunk?” címmel került megtartásra. A NHTS megalapozására végzett horgászszervezeti és horgász megkérdezések tapasztalatairól és eredményeiről adott tájékoztatást. A horgászati kérdőív értékelése kapcsán megállapítható, hogy magyar pecások többsége gyerekként szeret bele ebbe a hobbiba. Örömteli, hogy a család többi tagja is hódol ennek a szenvedélynek.

Átlagosan 38 napot tölt egy-egy horgász egy évben a vízparton, és közülük többen többnapos túrákon is részt vesznek.

A többség hajlandó akár száz kilométernél is többet utazni a kapitális fogás reményében. A legnépszerűbb vizekről is készült felmérés. A válaszadók többsége a természetes tavakat, folyókat részesíti előnyben. A legtöbben a Balatonra járnak horgászni. De nagyon népszerű a Tisza, a Tisza-tó, a Duna és a Ráckevei-Soroksári Duna-ág (RSD) is. A felmérést ismertető sajtótájékoztatón hangsúlyozták: kiderült, hogy a horgászoknak nem az ár a legfontosabb. Szívesen adnak ki több pénzt is, ha megfelelő szolgáltatásokkal, infrastruktúrával és természetesen jó halállománnyal rendelkezik az adott tó és a kapcsolódó szálláshely, turisztikai szolgáltató.

A konferencia első felének záró előadása volt Poór Csabának az Agrárminisztérium (AM) halgazdálkodási és halvédelmi szakreferensének a „Civil közfeladat-ellátással támogatott horgászturizmus, halgazdálkodás” című tájékoztatója volt. Az előadás részletesen kitért a MOHOSZ által ellátott 37 közfeladatra és az arra jutó állami forrásokra. A horgászszervezeti rendszer elmúlt közel tíz éves megújulása és a horgászatot támogató gazdasági stabilitás eredményei már ország egyre több pontján kézzel fogható pozitív változást eredményeztek a horgásztársadalomnak. A tovább fejlődéshez szükséges a horgászati és horgászturisztikai infrastruktúra megújítása a következő tíz évben.

Bemutatkozott a Balaton és az RSD is

A konferencia második felében legjelentősebb horgászturisztikai helyszínekből kettő mutatkozott be.  Az első a Balatonról és balatoni horgászturisztika adottságairól és jövőbeni lehetőségeiről szólt. Az előadást Nagy Gábor a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. horgászati ágazatvezetője tartotta. Ezután következett Udvari Zsolt Ráckevei Dunaági Horgász Szövetség ügyvezető igazgatója. Ő a Ráckevei Duna-ág és ráckevei horgászat és horgászturisztika helyzetéről és az elmúlt évtizedekben elért kiemelkedő eredményekről beszélt. Emellett a közel múltban elnyert TOP turisztikai pályázatról adott tájékoztatást.

A konferencia záró előadásaként Puskás Norbert a MOHOSZ alelnöke, a Sporthorgász Egyesületek Vas Megyei Szövetsége, ügyvezető elnöke a horgászturisztikai fejlesztések pénzügyi forrásainak múltjáról, jelenéről és az NHTS 2030 keretei közötti lehetséges jövőjéről szólt.  Az előadásában bemutatásra került a Vas vármegyében az elmúlt 20 évben eu-s és hazai forrásokból megvalósított és jelenleg is zajló horgászturisztikai fejlesztések. A szakmai prezentációkat követően a hozzászólások és vélemények megfogalmazására nyílt lehetősége a közel 150 fős hallgatóságnak.

A nap zárásaként Dr. Dérer István főigazgató megköszönte a NHTS Stratégia 1.0 változatát elkészítő szakemberek munkáját. Emellett minden jelenlévő országgyűlési képviselőnek, települési vezetőnek és szakembernek kérte az aktív támogató együttműködését a következő időszakban, hogy mihamarább a kormány elé kerülhessen a végleges stratégia és tovább folytatódhasson a hazai horgászat és horgászturizmus dinamikus fejlődése.

(Forrás: Vasi Vizeken, Fotók: Laki László, Puskás Norbert)

Halazin

KAPCSOLÓDÓ

Hüvelykujja van a görög partoknál élő különleges delfinnek!

gyilkosbalna

Ezzel az újítással, ha a telefonod nálad van, a vízparton már csak a kapásra kell figyelned!

gyilkosbalna

Sötétedés után érkezett a gersekaráti 15-ös tükrös

gyilkosbalna