#talaljfogast
Image default

Horgászás közben akadt egy orosz kislány százezer éves mamut lábszárcsontokra

Horgászás közben akadt egy orosz kislány százezer éves mamut lábszárcsontokra! De talált több ezer éves bölénycsontokat is, és egy harmadik, eddig nem azonosított faj maradványait is megtalálta. 

Mamutcsontokra és egy ősbölény egyik csigolyájára bukkant egy nyolcéves orosz kislány, miközben apjával horgászott az Oka folyónál – írja a Live ScienceMarjam Mirszaitova furcsa objektumokra lett figyelmes, amelyeket nemrégiben hozott a felszínre egy földcsuszamlás.

Apja fényképeket küldött a leletekről a közeli Nyizsnyij Novgorod-i Múzeumnak, a kutatók pedig megállapították, hogy a lány egy gyapjas mamut lábcsontjait találta meg.

Maryam leletei között volt még egy csigolya is, amely valószínűleg egy sztyeppei bölénytől (Bison priscus) származik, amely a pleisztocén korszakban (2,6 millió és 11 700 évvel ezelőtt) élt Európában, Ázsiában és Észak-Amerikában. Ez a modern európai bölény (Bison bonasus) és az amerikai bölény (Bison bison) őse.

A mamutcsontok kifejezetten jó állapotúak, a leletek nagyjából 100 ezer évesek lehetnek, és egy kifejlett példánytól származhatnak.

A gyapjas mamutok 700 000 évvel ezelőtt kezdtek elterjedni Európa és Ázsia fagyos északi régióiban. Majd 100 000 évvel ezelőtt Észak-Amerika északi részén is elterjedtek. Abban a régióban, ahol Maryam megtalálta a kövületeket, a mamutok valószínűleg körülbelül 10 000 évvel ezelőttig éltek. Ezután a jégkorszak vége miatt ezek a hideghez alkalmazkodott óriások elvesztették élőhelyüket és táplálékforrásaikat. Az emberi vadászat pedig felgyorsíthatta kihalásukat.

Oroszország, különösen Szibéria, rendkívül gazdag mamutmaradványokban és egyéb jégkorszaki leletekben, egyes esetekben a fagyott talajban a tetemek mumifikálódtak. A megtalálók sokszor nem jelentik be az értékes leleteket, így azok magánkézbe kerülnek.

Marjam a mamut és a bölény csontja mellett egy harmadik állat maradványait is megtalálta, a fajt egyelőre nem sikerült beazonosítani. Arról viszont nem szóltak a hírek, hogy halat sikerült-e fogniuk. Mindenesetre valószínűleg örökre emlékezetes maradt így is a horgászat.

(Forrás: Live Science/24.hu, Fotó: FORRÁS: GIANT SCREEN FILMS (©) 2012 D3D AGE, LLC – illusztráció)

Halazin

KAPCSOLÓDÓ

Több százezer apró süllőt telepített a Tisza Horgászegyesület

gyilkosbalna

Óriási, mennyi törpe került ki az Alcsiról!

gyilkosbalna

Pergetőpáros lett az Év Sportolója 2023-ban!

gyilkosbalna