Miért igazán károsak az invazív halfajok vizeinkben? Szendőfi Balázs halkutató egy rövid reakcióban osztotta meg gondolatmenetét olvasóinkkal egy korábbi cikkünknél.
Korábbi írásunkban a folyóvizekben rohamosan terjedő, már a Tiszában is felbukkanó csupasztorkú gébről számoltunk be olvasóinknak. Legtöbb horgásztársunk már pályafutása kezdetén megismerkedik egy-egy rendkívül bosszantó halfajjal, ami alkalmanként élvezhetetlenné teheti kikapcsolódását. Jó példa erre a lassú folyású, vagy állóvizekben előforduló törpeharcsa, de a nagy, húzós vizeken a gébfélék is. Egy-egy alkalommal busák is megkeseríthetik horgászatunkat, hisz hihetetlen méreteikkel és erejükkel akár felszerelésünket is könnyen tönkretehetik.
Gondljunk csak bele, egy finomszerelékes horgászat során egy 20+os planktonzabálót akasztunk, na abba nemigen lesz köszönet. Habár sokan már célzottan is horgásszák, és gigászi méretei miatt élvezettel fárasztják ezeket a monstrumokat, a többség jól meglenne nélkülük is.
Az amurról már sokkal erőteljesebben oszlanak meg a vélemények. Sokan kíváló sportalnak tartják, és mesterséges vizekbe telepítik is őket.
Viszont tisztába vagyunk-e vele, hogy a zsigerből, vagy csak hagyományból (teljesen jogosan és okkal) gyűlölt invazív halfajok pontosan milyen károkat is okozhatnak az ökoszisztémának?
Tudományos szemszögből nézve a témát
Elsőként egy rövid, tömör véleményezést osztanánk meg olvasóinkkal, egyenesen Szendőfi Balázs halkutató és természetfilmes tollából.
Ezen kívül nem is annyira az ikra-, mint inkább az ivadékfogyasztásuk jelentős.
Ökológiai károkozásuk eltörpül az ember által behurcolt fajokéhoz képest,
főleg a busa, az amur, az ezüstkárász és helyenként a pisztrángsügér mellett.
Tudományos körökben hosszú évtizedek óta konszenzus van abban, hogy semmiféle idegenhonos állatot nem telepítünk. Az EU-jogszabályok is ezt írják elő.”
Az invazív halfajok ökológiai károkozásáról bővebben cikksorozatunk folytatásában fogunk beszámolni a szakember közreműködésével.
(Forrás: Szendőfi Balázs, Képek : KHESZ,Wikipedia, CBC,Csernátoni Péter)
Halazin