#talaljfogast
Image default

Mit csináljunk, ha halszálka akad a torkunkon?

Mit csináljunk, ha halszálka akad a torkunkon? Az ünnepi időszak beköszöntével gyakran heves étkezésbe kezdünk, miközben a finom falatok örömét élvezzük. Azonban néha még a legkitűnőbb ételek is okozhatnak kellemetlen meglepetéseket, például halszálka, ami a torkunkban akadhat. Ismerjük meg, hogyan kezelhetjük ezt a váratlan problémát, és élvezzük tovább az ünnepi vacsorát gondtalanul!

Bár a halcsontok gyakran aprók, különös formájúak és élesek, általában gond nélkül haladnak át a nyelőcsövön és az emésztőrendszeren. Azonban előfordulhat, hogy észre vesszük, hogy a szálka elakadt a torkunkban. Ilyenkor mi a teendő, és mikor fontos szakemberhez fordulni?

Amikor ilyesmi történik, az elakadt csont kellemetlen érzést és némi pánikot válthat ki, bár általában nem jár fájdalommal. Mivel ez a helyzet meglehetősen gyakori, számos hatékony módszer létezik a halcsont eltávolítására a torokból.

Bizonyos halfajok szálkátlanítása a bonyolultabb csontrendszerük miatt nagyon nehéz, vagy szinte lehetetlen.

Ilyenek például a ponty, keszegfélék, kárász, busa, balin, amur és csuka is.

Pontosan mit is érzünk ilyenkor?

Amennyiben a halszálka kellemetlenül elakad a torkodban, valószínűleg nem fogsz tudni szó nélkül elmenni mellette. Azoknak, akik még nem tapasztalták meg ezt a kellemetlenséget, az alábbi tünetek lehetnek jellemzőek: bizsergő vagy szúró érzés a torokban, időnként éles fájdalom kíséretében, érzékenység a nyak területén, köhögés vagy nehezített nyelés, súlyosabb esetekben pedig akár véres nyál is előfordulhat.

Nem minden esetben valós a félelem, hogy tényleg megakadt valami a torkunkon

Néha, amikor az emberek úgy mennek be a kórházba, hogy azt hiszik, halcsont van a torkukban, valójában nincs ott semmi.

Például egy 2017-es tanulmány során a kutatók azt találták, hogy a 330 ember közül 80-nak, akik arról számoltak be, hogy halcsontok ragadtak a torkukban, semmi sem volt ott.

A halcsontok nagyon élesek, és megsérthetik a torkot. Néha csak a karcolást érezzük. Ha a légzésünket ez nem befolyásolja, érdemes várni kicsit, hogy meggyőződhessünk róla, nem vaklármáról van szó. Ha légzési nehézségeink vannak, azonnal menjünk a sürgősségi osztályra! Illetve soha ne feküdjünk le úgy aludni, hogy azt érezzük, valami a torkunkon akadt!

Kérj azonnali orvosi segítséget, ha az alábbiakat tapasztalod:

  • mellkasi fájdalom
  • véraláfutás
  • dudor
  • túlzott nyáladzás
  • evésre vagy ivásra képtelenség

– olvasható az egy erről szóló cikkben .

Ritka, hogy valóban életveszélyes esettel van dolgunk, ezért érdemes kipróbálni néhány praktikát egy ilyen malőrnél

1. Mályvacukor vagy banán

Bár meglepőnek tűnhet, egy pillecukor vagy egy banán is hatékony lehet abban, hogy megszabadulj a makacs szálkától a torkodban. Rágd meg a pillecukrot úgy, hogy az megolvadjon, vagy pépesítsd a banánt, hogy összekeveredjen a nyáladdal, majd nyeld le egyszerre. A ragadós, nyálkás anyag megkapaszkodik a szálkában, és könnyedén lefelé sodródik a gyomrodba.

2. Kenyér és víz vagy mogyoróvaj

A vízbe áztatott kenyér vagy a mogyoróvajas változat egy hagyományos trükk, amely segíthet kiszabadítani az ételt a szorult helyzetből. Áztass egy darabka kenyeret vízbe, majd vegyél egy nagy falatot ebből, vagy a mogyoróvajas kenyerből, és nyeld le egészben. Ez a módszer súlyt helyez a szálkára, és segít lefelé tolni.

Talán apáink és anyáink már mindannyiunknak javasolták ezta módszert 🙂

3. Köhögés

Gyakran előfordul, hogy a halszálka a torok hátsó részén, a mandulák környékén akad el. Egy pár határozott köhögés általában elegendő lehet ahhoz, hogy mozgásba lendüljön és könnyedén elmozduljon.

4. Szóda

Egyes egészségügyi szakemberek évek óta alkalmazzák a kólát és más szénsavas italokat azoknak a kezelésére, akiknél az étel elakad a torkukban. Amikor a szóda eljut a gyomorba, gázok keletkeznek. Ezek a gázok hozzájárulhatnak a szálka lazításához és nyomást gyakorolhatnak, így segítve annak kiűzését.

A legjobb megoldás ebben az esetben is a megelőzés. Bármennyire is ínycsiklandó halétel kerül elénk, lassú étkezéssel és apró falatokkal elkerülhető az ilyen kellemetlen baleset.  Vigyázzunk magunkra!

Kellemes ünnepeket kívánunk!

(Forrás: msn.com, Képek: informed.hu, webbeteg.hu)

Halazin

KAPCSOLÓDÓ

Ezerszámra mentik a halakat az apadó területekről a fővárosi halőrök!

gyilkosbalna

5 éjszaka alatt 5 gigapontyot fogott az RSD-n Siket Máté!

szurkeharcsa

Gyönyörű tok koronázta meg a termetes pontyokkal tarkított rapid pecát!

gyilkosbalna