Hogyan befolyásolhatja a mesterséges intelligencia a horgászatot a jövőben? A kérdés megválaszolásához egy tavalyi őszi cikket mutatnánk be a kedves olvasóknak, melyet az Angling Times hozott le korábban. Néhány szegmense az írásnak talán ismeretlen lehet a magyar horgászok számára. Ennek ellenére igencsak érdekes információkhoz juthatunk a következő sorokat olvasva.
Amikor egy horgász hétvégi kiruccanását tervezgeti napjainkban, az esélyek szerint először is a mobiltelefonjához nyúl, ahelyett, hogy felszerelésével babrálna. A képernyőn történő pötyögéssel gondosan ellenőrzik az időjárást és a vízállást, miközben a napi jegyet nemcsak egy kattintással vásárolják meg, hanem akár egy helyi térképet is előhoznak a legutóbbi fogások listájával és a használt taktikákkal. Ilyen alkalmazások már hazánkban is elérhetőek, de nemrégiben számoltunk be a MOHOSZ által előkészített digitalizációs folyamatról is , melyet egy applikáció formájában abszolválnának.
Ez kétségkívül nem a “Mesterséges Intelligencia” című film cselekménye, hanem a jelen eseményeit tükrözi
Egyszerűen csak élvezzük a technológia előnyeit, vagy hosszú és csúszós lejtőn ereszkedünk le? Végtére is, legyen szó fényképszerkesztésről vagy adataink begyűjtéséről, az MI ereje lenyűgöző, és még mindig csak gyermekcipőben jár.
Az eddigi legmerészebb AI alkalmazások egyike a horgászattal kapcsolatos alkalmazások, mint például a FishBrain és a FishBuddy. Ezek nem csak összehangolhatják az időjárási körülményeket és naplózhatják a fogásokat, hanem sokan a “csúcsidőket” és a kulcsfontosságú módszereket is megpróbálják megjósolni a rögzített adatok felhasználásával.
De mit is kínál ez a horgászoknak, és meddig képes fejlődni?
“Jellemzően, míg az Angling Times olvasóinak erős véleményük van az AI-ról, az alkalmazásoktól való konkrét emberi válaszokat meglehetősen nehéz volt elérni! És míg sokan már most használják ezeket az alkalmazásokat az időjárás, a vízszint és egyéb körülmények ellenőrzésére, nagyobb szkepticizmus volt azokkal szemben, amelyek az adatainkat gyűjtik vagy előrejelzéseket készítenek.” – írja a magazin.
„Mindenféle dologra van már lehetőség a horgásznak, akár a Google Earth használatáról, akár a körülmények tanulmányozásáról van szó” – mondta az Angling Times saját technikai szakértője, Chris Haydon.
„Jelenleg a legnagyobb előny a tavak,folyók térképezésében és a horgászhelyek,szállások foglalásában van.
Nem vagyok biztos abban, hogy mennyire megbízhatóak a “legjobb kapásidős” alkalmazások.
Végül is az adatokon alapulnak, és sok horgász nem szeretné megosztani a titkait vagy helyeit!
“A halak vadállatok, akik olyan dolgokat tesznek, amiket az AI soha nem fog megjósolni. Hányszor ültél ott, és azt gondoltad, hogy esély sincs, majd hirtelen jön egy kapás?”
Az eddig legnagyobb akadály az volt, hogy a horgászok titkolóznak, és nem volt elég adat.
Érdekes módon egyes felhasználók már hamis jelentéseket is rögzítettek az alkalmazásokban, hogy félrevezessék másokat, és titokban tartsák kedvenc helyeiket.
De mi van, ha az MI egyre pontosabb lesz? A technológia egyre jobb lesz abban, hogy forrásokat, például a Facebookot és az Instagramot bányássza, például. De mi célból?
Vajon az igazán pontos előrejelzésektől a “bűnügyi szintű” horgászhely-információkig egészségesek-e egy olyan sport számára, amely a rejtélyekből él?
Itt van a sarkunkban
Az igazság az, hogy az AI már jelen van mindennapi életünkben, amely túlzottan a technológiára támaszkodik.
A mesterséges tartalomkészítés egy másik vitatott terület, a Chat GPT és más eszközök képesek bármilyen témáról információkat gyűjteni és “emberi-szerű szöveget generálni”. Az AI-t már széles körben használják termékek eladásához és az online kereséseinkhez való kapcsolódáshoz. Nem beszélve akár olyan beszámolókat is generálhatnak vele, ami valójában meg sem történt.
Bár a jelenlegi AI tartalomkészítő eszközök messze nem tökéletesek, már most is aggasztó jelek vannak.
Elsősorban az új technológiának már most is szokása dezinformációt terjeszteni vagy megbízhatatlan forrásokat előnyben részesíteni.
Vegyünk egy egyszerű horgászati témakört: Mik a legjobb pontycsalik ?
Az AI választ fog szerezni rendelkezésre álló forrásokból, azokat kedvezve, amelyek népszerűek, hirdetők által fizetett vagy könnyen elérhetőek, nem pedig azoknak, amelyek igazak.
De internet hozzájárult a vad elméletek kialakulásához fajsúlyosabb témákkal kapcsolatban is. Ilyen mondjuk a globális felmelegedés kérdése . Mindenféle konteók, kérdőjelek, feltételezések kialakultak mr a témával kapcsolatban, még akkor is, ha a világ tudósainak 99 százaléka egyetért abban, hogy ez valóságos. Ugyanez vonatkozhata horgászatra is, a már megszokott, bizonyított témákat némi agymenéssel és annak felkapásával simán megcáfolhatja az internet világa.
Kemény hazugságok és fájó igazságok
A humán intelligencia háttérbe szorulása mellett a mesterséges másik kockázata az, hogy minél inkább uralja az információforrásainkat, annál nehezebbé válik az igazság és a pontos információk ellenőrzése. Vegyük például a rekordhalakat.
Már olyan szakaszban vagyunk, ahol elképesztően realisztikus “kamu” képeket lehet létrehozni.
“A mesterséges intelligencia a hamis beszámolókat és információkat a következő szintre viheti!”
– mondta Chris Haydon.
“Az objektív, emberi média, mint például az Angling Times, egyik előnye, hogy igyekszünk minden fogást annyira ellenőrizni, amennyire csak lehetséges. Van-e a helynek története ezekről a nagy halakról? Voltak-e tanúk a helyszínen?
Bár a csalók végül csak önmagukat bolondítják meg, olyan helyzetbe kerülhetünk, ahol egy rekordhal teljesen kitaláció.” – egészítette ki mondandóját.
Ne tévesszen meg senkit! Mialatt még viszonylag ennek az útnak a legelején járunk, az AI már jelen van és erőteljes.
Az a rész, amit sem az ember, sem a gép nem tud megjósolni, az, hogy milyen messzire fog fejlődni. De anélkül, hogy egy Matrix-stílusú féregjáratba tűnnénk el, mindannyiunknak választásunk van.
Szeretnénk egy olyan világot, ahol a magánélet és az emberi akarat érvényesül, vagy elégedettek vagyunk azzal, hogy a nagy adatok és a hatalmas vállalatok diktálják szokásainkat – és még a hobbinkat is?
(Forrás: Angling Times, Képek: The Fish Site, Medium, pixabay. Borítókép: The Fish Site)
Halazin