Bíztató előjelek a Sebes-Körös mellékfolyójának szennyezéséről! A Baród-patak vízében bányaomlás következtében bekövetkezett ijesztő elszíneződést illetően enyhülést jeleznek a mérések.
“A Körösök Vízügyi Igazgatóság szakembereinek elemzése alapján a báródsomosi (Cornițel), használaton kívüli bányából érkező szennyezés mintegy 17 kilométer hosszan terjedt el a Báród-patakon. A Sebes-Körös mellékfolyóján tapasztalt szennyeződés az oldódás és lerakódás következtében csökkent Tinód térségében, így a vízszennyeződés az alsólugasi víztározótól mintegy 4 kilométerre feloldódott. A vízügyi szakemberek csütörtökön öt helyszínen vettek vízmintát az érintett szakaszon, többek között a bánya mellett, illetve a Sebes-Körös Élesd melletti részén.
A laboratóriumi elemzések megnövekedett vas, mangán és cink szintet mutattak ki az első három mintavételi pontban gyűjtött vízben, viszont a víz oxigéntartalma és kémhatása (pH) a megengedett értékek között volt mind az öt mintavételi pont esetében.
Egy azonban heves esőzés kimoshatja a lerakódásokat, s megváltoztathatja a környék vizeit.
Az igazgatóság közleményében megerősíti, hogy a csütörtöki vízszennyeződést a báródsomosi bányában történt tárnabeomlás okozhatta.” – számolt be róla az erdon.ro híroldala.
A vasárnapi 2,9-es erősségű földrengés következtében bekövetkezett ökológiai katasztrófáról az elmúlt napokban számolt be magazinunk.
Vörös lett a Sebes-Körös egyik ága a szennyezés miatt Romániában!
Hantz Péter biofizikus, kutatóbúvár szerint – aki a bányapatakok vizének és iszapjának mikrobiális ökoszisztémáit vizsgálja –
a bezárt és működő bányák vizei tisztításának elhanyagolása miatt egyes patakokban és folyókban a cink, réz, nikkel, alumínium, kobalt, ólom, higany, uránium és más anyagok koncentrációja a megengedett értékek sokszorosa.
Hantz szerint egy nagyobb esőzés olyan mennyiségű „szennyezett iszapot moshat ki a tárnákból, meddőhányókból vagy ülepítő tavakból. Ez látványos környezeti katasztrófákhoz vezet”. Emellett kifejtette, hogy a felelőtlenül bezárt – de a működő bányák is – „lassan pusztító, krónikus szennyezést okoznak”.