#talaljfogast
Image default

Vajon tényleg csukák harapták meg a fürdőzőket Németországban?

Vajon tényleg csukák harapták meg a fürdőzőket Németországban? Merült fel a kérdés több bejelentést követően a kaiserslauterni Gelterswoog-tónál. A helyi önkormányzat halászati vizsgálatokat kezdeményezett az esetek kapcsán, számolt be róla a Welt.de híroldala.

A fürdőzőket ért esetleges csukabarapásokról szóló bejelentések nyomán Kaiserslautern városa most elemezteti a népszerű Gelterswoog-tó halállományát. A pfalzi önkormányzat hétfőn jelentette be, hogy ideiglenes halászati felmérést terveznek, hogy összeállítsák a ragadozó és zsákmányhalak leltárát. Az eredmények függvényében tavasszal további intézkedéseket vitatnak meg – például azt, hogy bizonyos állományokat csökkenteni kell-e.

Miután augusztusban három fürdőző harapásokról számolt be, a város szerint “felcsaptak a hullámok” a tó körül. Az SGD Süd felügyelőség halászati szakértője szerint azonban úgy nyilatkozott,hogy

“nem valószínű, de nem is zárható ki teljesen”, hogy egy csuka okozta a sérüléseket.

A vizsgálat most arra hivatott, hogy fényt derítsen a népszerű fürdővíz “sötét titkaira”.

Mivel a tóban tilos a horgászat, a Gelterswoog halállományáról alig tudni valamit.

“Ezért lehetséges, hogy a ragadozó és békés halak populációja között egyensúlyhiány állhat fenn”

– áll a közleményben.

Táplálékhal hiányában viszont a ragadozóhalak sokkal vehemensebbek, és akár más élőlényekre is megéhezhetnek.

Az SGD Süddel kötött megállapodás értelmében a sporthorgászok 2024. január 31-ig külön engedéllyel horgászhatnak itt. Aki azonban a szükséges dokumentumok nélkül teszi ezt, pénzbírságra számíthat.

A krokodilpofájú ragadozóhalak bizonyos körülmények közt kiváltképp aggresszívan viselkednek, és akár kannibalizmusra is hajlamosak. Erről írtunk már korábbi cikkünkben.

Ritkán előforduló jelenség, vagy tényleg jellemző a csukákra a kannibalizmus? Érdekes, a köztudatban gyakran megforduló kérdést vizsgáltunk meg az alábbi írásban. 

A csukák (Esox lucius) a csukafélék családjába tartozó ragadozó halak, amelyek széles körben elterjedtek Európában, főként a skandináv vizeken és más északi régiókban. Mivel a Föld északi féltekéjének hideg és mérsékelt éghajlati övében minden kontinensen megtalálható, jelentős gazdasági értéket képviselő halfaj. Természetes vizekben télen a jég alól is fogható, ezért egész évben friss halként fogyasztható.

Télen nem vermel, így a csuka lékből is horgászható. Jól alkalmazkodik a környezetéhez, mozdulatlanul beleolvad a háttérbe, és így várja áldozatát. A környezetével szemben meglehetősen igénytelen, a hegyvidéki patakok kivételével szinte minden víztípusban megél.

Nagyobb állományai a dús növényzetű, de nyílt vízzel is rendelkező tavakban, holtágakban alakulnak ki. A frissen feltöltött csatornák tavak benépesítésében úttörő szerepet játszik.

Kiválóan lát a vízben, hiszen a szeme rendkívül érzékeny.

A csukák kannibalizmusa egy érdekes jelenség, amely több tényezőre vezethető vissza. Az alábbiakban összegyűjtésre került néhány fontos szempont, amelyek segítenek megérteni a jelenség okait és környezeti hatásait:

Populációdinamika hatása

A csukák népszerű ragadozók, és a fiatal egyedek fajtársaik számára vonzó prédául szolgálnak. Amikor a csuka populáció sűrűsége magas, és a táplálék halak száma korlátozott, a kannibalizmus gyakrabban fordul elő. A túlzsúfolt populációkban a kisebb csukák versengenek a korlátozott táplálékért, és ez hajtja őket a kannibalizmusra.

Élelemhiány, mint befolyásoló tényező

A csukák táplálékát általában halak, kétéltűek, madarak, rágcsálók és más kisebb állatok alkotják. Ha az adott vizekben a táplálékhalak száma csökken, például oxigénhiányos állapot miatt, vagy más prédák is versengenek értük, a csukák gyakran elkezdenek egymásra támadni, különösen a kisebb és gyengébb példányok ellen. Ilyenkor gyakran előfordul a kannibalizmus.

Territoriális viselkedés

A csukák területvédő halak, így egy meghatározott területen belül egy bizonyos számú csuka él. Ha egy területen túl sok kroki gyülemlik össze, a territoriális viselkedés miatt akár saját fajtársaikat is támadhatják, amely aztán kannibalizmushoz vezethet.

Ösztönszerű viselkedés

Az anyacsuka ívási időszakban védelmet nyújt az újszülött ivadékoknak. Azonban a későbbi szakaszokban, amikor növekedésnek erednek, ragadozó jellemük kialakulása során előfordulhat, hogy egymást támadják meg.

Fontos megérteni, hogy a kannibalizmus nem csak a csukákra jellemző jelenség.

A vadon élő állatok között az élelemszerzési nehézségek és a túlnépesedés miatt időnként előfordulhat, hogy az egyedek egymást támadják meg vagy egymást eszik meg.

A tudományos kutatás és a környezetvédelmi intézkedések segíthetnek abban, hogy megértsük és kezeljük ezt a jelenséget. A fenntartható halászati gyakorlatok és a természetes élőhelyek megőrzése kulcsfontosságú a csukapopuláció egészségének megőrzésében minden régióban.

Tévhit, hogy a ragadozók csak békéshalakkal táplálkoznak.

Nem ritka eset, hogy a vehemensebb ragadozók, például a harcsák vagy a csukák kis sügereket, kősüllőket ejtenek zsákmányul. A képen látható, frissen kifogott kroki például egy ifjú szürkeharcsát evett meg.

Mohóságáról és aggresszivitásáról árulkodik, hogy a még meg sem emésztett, szájából kilógó ivadékkal cirkálva vert rá az előtte húzott wobblerre – írta a RSD Boatfishing.


(Kép forrása : RSD Boatfishing facebook/kingofthecatch.com)

Halazin

KAPCSOLÓDÓ

Csak úgy falták az ízletes pelletet a pontyok a februári pecán!

gyilkosbalna

Csukanapot tartottak a Körösöknél, 800 kiló egynyaras krokodil érkezett a vizekbe

gyilkosbalna

Folyamatosan figyelik a kutatók a Balaton vízminőségét

szurkeharcsa