#talaljfogast
Image default

287 centiméteres 137 kg-os világrekordnak számítható harcsát emeletek ki a Dunából Romániában!

287 centiméteres 137 kg-os világrekordnak számítható harcsát emeletek ki a Dunából Romániában!
287 centiméteres hosszával és 137 kilogrammos tömegével világrekordnak számítható harcsát emeletek ki a Dunából Romániában – szúrtaki az Index.

Óriási harcsát fogott ki egy román horgász a Dunából, a hal 287 centiméteres hosszával és 137 kilogrammos tömegével világrekordnak számít, amennyiben hitelesíti a fogást a Nemzetközi Sporthorgász Szövetség (IGFA) – közölte hétfőn az Adevarul hírportál.

„Flavius Caliniuc rendkívüli fogása szombaton történt Újmoldova (Moldova Noua) térségében, ahol a folyam eléri Romániát.

A horgász közösségi oldalain közzétett videófelvétel és a hatalmas halról készült fotók több ezer kommentet gyűjtöttek azóta: vannak, akik méltatják a horgász teljesítményét, de rosszindulatú megjegyzések is olvashatók a fogás módszerét illetően, vagy arról, hogy ehető-e a szennyezett vízből kifogott hal „- tette hozzá a cikk.

Nem mellesleg, sajnos a kíméletes bánásmód sem teljes mérékbEN valósult meg a horgász részéről, mivel a matuzsálemi hal hátából a fótkon jól látható módon állt ki egy méretes vágóhorog…

A hírről elsőként a TV Timișoara számolt be, és a közösségi médiában hamar felkapott lett az eset. A horgászok egymás után osztják meg a képeket és a részleteket, miközben sokan azt találgatják, hogy ez lehet-e a legnagyobb kifogott harcsa a világon. A rekordméretű ragadozót Moldova Nouă térségében sikerült horogra akasztani, ami a Dunának egy gazdag és híres horgászhelye.

Lehetséges világrekord?

Egy másik horgászcsoport szerint Flavius barátai már biztosra veszik, hogy ez a fogás megdöntötte a Duna eddigi rekordját. Az eddigi legnagyobb hivatalosan regisztrált harcsa is alig volt nagyobb, így minden esély megvan rá, hogy az új csúcsot most jegyezzék be. A horgászvilág kíváncsian várja a hivatalos megerősítést, hogy ez az elképesztő 2,87 méteres harcsa világrekordot jelent-e.

Két éve Olaszországban fogtak közel ekkora harcsát, erről tavaly számoltunk be

Egy éve fogták ki a világ legnagyobb harcsáját! A hatalmas szürke Olaszországban akadt horogra, és pontosan 285 centiméter hosszúságú volt! 

Alessandro Biancardi olasz horgász az észak-olaszországi Lombardia régióban, a Pó folyó sekély vizéből fogta ki 2023. júniusában a hatalmas, 2,85 méteres (9,4 láb hosszú) harcsát. A fogás 1,6 hüvelykkel (4 centiméterrel) haladta meg a korábban kifogott legnagyobb európai harcsa (Silurus glanis) eddigi világrekordját.

Az európai harcsa

Az európai harcsa (Silurus glanis), a sugarasúszójú halak (Actinopterygii) osztályába, a harcsaalakúak (Siluriformes) rendjébe és a harcsafélék (Siluridae) családjába tartozó faj – jellemzi a Wikipedia.

Európa édesvizeinek (a viza után) második legnagyobbra növő hala, a magyarországi halfauna „óriása”, hiszen két métert és a száz kilogrammot is meghaladhatják egyes példányai. Európa közép és keleti területén szinte mindenütt megtalálható, Magyarországon folyó és állóvizekben is egyaránt gyakori. Ázsiában Anatóliában és az Aral-tó vízrendszerében őshonos, a faj keleti elterjedési területe eléri Kínát. Telepítéseinek köszönhetően Nyugat-Európában, a Brit-szigeten és a Bajkál-tó vízrendszerében is megtalálható. Gazdasági szempontból jelentős és értékes hal, de Nyugat-Európában inváziós fajnak számít, mert veszélyt jelent az őshonos halfajokra.

Tógazdaságokban is nevelnek, de a kifogott és értékesített európai harcsa jelentős részét a természetes vizek adják. Magyarországon a halászata és a horgászata is azért népszerű, mert jelentős zsákmányt ígér nagyra nőtt példányainak köszönhetően. Húsa rendkívül ízletes, zsírban gazdag és szálkamentes, ezért a magyar konyha által készített halételek egyik fő alapanyaga.

Az európai harcsának, egyszerűbb formában harcsának vagy leső harcsának több triviális neve is ismert. Említik még az alábbi változatokat: folyami harcsa, pozsárharcsa, pumaharcsa, sárgaharcsa, tőkésharcsa (tőkék, víz alatti tuskók körül fordul elő, alapszíne világos, de sötéttel márványozott), kövesharcsa vagy köviharcsa (kövezéseken gyakori, fekete színű), sebes harcsa (karcsú testű és fekete színű), szürkeharcsa,szürke harcsa vagy szőke harcsa (világos színű), parasztfaló, kupri, kupak, kuppancs (utóbbi három név a halászok körében az 1–5 kg közötti kisebb példányokat jelöli, nagyobbakra nem mondják) és az egész kicsi példánya a harcsapundra. Egyik élőhelyéről a dunai harcsa nevet kapta, a szaknyelvben pedig korábban közönséges harcsaként is ismert volt.

Előfordulása

Előfordulása Franciaországtól egészen Afganisztánig terjed. Közép- és Kelet-Európában és Ázsia egyes részein (Anatólia északi része, Aral-tó) őshonos. Telepítéseinek köszönhetően Európa nyugati részén így például Angliában és a Bajkál-tó vízrendszerében is megtalálható. Előfordulási területén a folyó és álló vizekben a hegyi patakokon és folyókon kívül majdnem minden domb- és síkvidéki folyóban, azok mellék- és holtágaiban, tavakban, még a brakkvizes tengeröblökben is megtalálható.

(Forrás: Ocean Whales/Wikipedia)

Halazin

(Forrás: Index)

Halazin

KAPCSOLÓDÓ

Ez aztán a férfimunka: 17 kilós pontyot fogott teljesen egyedül a fiatal horgász!

gyilkosbalna

Nem ismerte fel a különleges sügért a horgász, később kiderült, hogy állami rekordot döntött!

gyilkosbalna

Gigamennyiségű törpeharcsa került ki a Nagykunsági főcsatornából és a Malomzugi Holt-Zagyvából!

gyilkosbalna