Kutyasétáltatók, kerékpárosok és motorosok tették tönkre a hódmezővásárhelyi téglagyári tavak gulipán fészkeit. A gulipán Magyarországon fokozottan védett, természetvédelmi értéke 250.000 Ft.
A hódmezővásárhelyi téglagyári tavak homokszigetein költő gulipánokat zavarták meg és tették tönkre fészkeiket – hívta fel a nem mindennapi esetre a figyelmet a Berek természetvédelmi portál.
Mint kifejtik cikkükben, azt, hogy szándékos vagy akaratlan rongálás áldozatai lettek a Téglagyári-tavak homokszigetein fészkelő madarak, nem tudni. A Vásárhelyi Természetvédelmi Egyesület önkéntesei már az elmúlt években is igyekeztek óvni a víz alól felbukkanó természetes zátonyokat, és fészkelésre csábítani minél több védett partimadár fajt. A szigeteken végül nem egyszer rekordszámú gólyatöcs költött és repített fiókákat sikeresen – írta meg a Délmagyarország tudósítása alapján a Sokszínű Vidék.
Molnár Ádám, a civil szervezet elnöke már többször is hangsúlyozta, mennyire fontos lenne, hogy ne ismétlődjenek meg a korábbi rongálások. Amikor ugyanis az aszályos időjárás miatt néhány éve először bukkantak felszínre a homoszigetek az apadó vízben, sokan a kihelyezett figyelmeztetés ellenére is bejártak a száraz lábbal megközelíthető zátonyokra. Legtöbbször csak ott fényképezkedni. A természetvédők belátták, nem szándékos a károkozás, az óvatlan kirándulók mégis ártottak a költő pároknak, a fiókáknak. Az alig észrevehető fészkek ugyanis szinte beleolvadnak a környezetbe – írták.
Nagyon figyelmetlenek az emberek
Úgy vélik, eddig szépen kérték az arra járókat, lehetőleg óvják, kerüljék a területet. Ám most mégis kutya- illetve keréknyomokkal van tele a tómeder; vélhetően motorral megzavarták a költőpárokat, sőt tönkre is tettek gulipán fészkeket.
Molnár Ádám a lapnak elmondta, teljesen tanácstalan. Azt remélte, hogy a számtalan információs tábla, a figyelemfelhívó üzenetek eljutnak mindenkihez. Nem egyszer kérte már a helyszínen is a zátonyoknál sétálókat, hogy vigyázzanak jobban. Úgy véli, ennél többet már csak külső segítség bevonásával tehetnének.
Elmondta azt is, hogy a környékben a téglagyári tavakhoz hasonló szikesek többsége kiszáradt, így a vásárhelyi terület mintegy a költő párok, a vízimadár állomány mentsvára. És nem árt azt sem tudni, hogy némely vonuló faj természetvédelmi értéke 250 ezer forint – közölte a Berek.
(Forrás: Sokszínű Vidék/Délmagyarország/Berek, Borítófotó: Adobe Stock, Fotók: Vásárhelyi Természetvédelmi Egyesület/Wikipedia)