#talaljfogast
Image default

Hatalmas heringcápa tetemét mosta partra a víz

Hatalmas heringcápa tetemét mosta partra a víz! A ritka, súlyosan veszélyeztetett cápa tetemének vizsgálatát már megkezdték a kutatók, azt remélve, hogy sokkal többet tudnak meg a fajról. 

Egy hatalmas, ritka cápát sodort partra a tenger Amerikában – írja a Boston Globe. Az állat tetemét helyi idő szerint szerda délután 3-kor fedezték fel a Rhode Island-i Westerly-ben, egyelőre nem tudni, mi okozhatta a halálát.

A 24.hu közlése szerint a ragadozó – egy nőstény heringcápa (Lamna nasus) – több mint 2,5 méter hosszú volt és mintegy 100 kilogrammot nyomhatott.

Jon Dodd, az Atlantic Shark Institute nevű szervezet szakértője elmondta, nagyon különleges esetnek számít, hogy egy ilyen szaporodóképes veszélyeztetett állat testéhez jutnak hozzá. Emiatt – annak ellenére, hogy a cápa pusztulása sajnálatos – izgalmas lehetőséget jelent, hogy kutatók felboncolhatják. A vizsgálat pedig érdekes felfedezésekhez is vezethet.

Dodd azt is elárulta, hogy évente nagyjából ötször értesítik őt partra mosott cápáról, de heringcápát már nagyon régóta nem látott. Ezek a ragadozók azért ennyire ritkák, mert az elmúlt évtizedekben 80-90 százalékkal lecsökkent populációjuk a túlhalászat miatt.

A heringcápa

A heringcápa tömzsi teste palack alakú. Kúp alakú orra egészen kihegyesedik, megnagyobbodott, meszes porcos képződmény alkotja. Nagy, fekete szemein nincs harmadik, védő szemhéj, más néven pislogóhártya. Ez a cápafaj egyaránt megél az 1360 méteres mélységben és a sekély 1 méteres, partközeli vízben is. Azonban a homokpados élőhelyeket részesíti előnyben.

Bár a gyorsan úszó heringcápa képes lehet sérüléseket okozni az embernek, kevés olyan eset ismert, ahol emberre támadt volna, ha volt ilyen egyáltalán. 2009-től az International Shark Attack File (nemzetközi adatbázis, amely a cápatámadásokkal foglalkozik) csak három heringcápa támadásról számol be. Az egyikben az ember provokálta a cápát, de a támadás nem volt halálos, a másik két támadáskor a cápa támadta meg a csónakokat.

A heringcápát már régóta halásszák ipari mértékben, mivel húsa jó minőségű.

A túlhalászás miatti heringcápa állományok erős lecsökkenése sok más cápafajra is jellemzőek. Ezt a fajt, mint sok más cápafajt is, erősen érinti a túlhalászás, mivel alomnagysága kicsi, hosszú ideig tart a felnőtté válása és több életkorú állat is horogra kerül. A Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) világszerte súlyosan veszélyeztetett fajnak tekinti a heringcápát, az Észak-Atlanti-óceán nyugati felén csak veszélyeztetett fajnak, míg ugyanez óceán keleti felénés a Földközi-tengerben szintén súlyosan veszélyeztetett fajnak minősíti.

(Forrás: 24.hu/Magyar Állatvédelem)

Halazin

KAPCSOLÓDÓ

Két szép tokhal köszönt be a fiatal horgász évzáró pecáján

szurkeharcsa

Felpillantó küllők akadtak a halkutatók hálójába a Szamosban!

gyilkosbalna

Megállíthatatlan fanyűvők a kunszentmártoni holtág területén élő hódok

gyilkosbalna