#talaljfogast
Image default

Különleges keszeg „megfejtésében” kérték a Magyar Haltani Társaság segítségét!

Különleges keszeg „megfejtésében” kérték a Magyar Haltani Társaság segítségét! Vitát váltott ki az internetezők között, hogy a hal bagolykeszeg, vagy dévér lehet-e? 

Magyar Haltani Társaság a természetes vizek haltani vizsgálatával foglalkozó kutatók, valamint a velük összefogó, vizeinkért és halainkért tenni akaró személyek közös szervezete. Társaságuk célja a Kárpát-medencei természetes vizek halaira irányuló faunisztikai, ökológiai, természetvédelmi és halászati kutatások ösztönzése, az eredmények és tapasztalatok közkinccsé tétele, a természetes vizek halállományának megóvása és jobbítása. Feladatuknak tekintik továbbá ezen területekkel kapcsolatos ismeretterjesztő munkát, valamint a kulturális hagyományok és a magyar haltani szaknyelv ápolását is.

 

Nem véletlen tehát, hogy ritkán fogható halakkal, vagy különleges felvételekkel keresik meg rendszerint a Társaság szakértőit.

Bagoly vagy dévér? 

Most is egy ilyen különleges hallal kapcsolatban keresték a Magyar Haltani Társaságot. Egy halbarát a következő üzenetet juttatta el szerkesztőségükhöz, melyhez az alábbi különleges fotót is csatolta:

„Egy horgászoldalon találkoztam az alábbi képen látható hallal, ami egy kisebb vitát váltott ki az olvasók között. Én bagolykeszegre gondoltam, míg mások dévérkeszegre tippelnek. Segítségüket szeretném kérni a pontos határozásban. Válaszukat előre is köszönöm. Üdvözlettel: M. J.”

„A bagolykeszeg szemei nagyobbak, mint a képen látható példányé, emellett a hosszú farokalatti úszójában 30-nál is több sugár van, a szája teljesen alsó állású, az orra lekerekített. A képen látható hal farokalatti úszójában 30-nál kevesebb sugár van, szája félig alsó állású, pikkelyeinek mérete az oldalvonaltól felfelé haladva felére csökken, ami alapján megállapítható, hogy a hal egy dévérkeszeg (Abramis brama).” – válaszolta meg a kérdést a Társaság.

Áprilisban dőlt meg a dévérkeszeg rekord!

Hivatalosan is Molnár György kapitális dévérkeszege lett az országos rekord! A 6,13 kg-ot nyomó,74 cm-es testhosszal rendelkező óriáskeszeg felkerült a ranglista élére.

Portálunk húsvét hétfőn számolt be Molnár György rábai horgász Szentgotthárdnál fogott hatalmas haláról. Mint korábban írtuk, a rekord méretű fehérhal szinte biztos, hogy megdöntötte az országos csúcsot. De mivel nem történt helyszíni hitelesítés, ezért MOHOSZ elbírálásán múlott, jóvá hagyja-e  történelmi eredményt a beszolgáltatott információk alapján.

Molnár György sporttársunkkal ezen oknál fogva folymatos összeköttetésben voltunk, hogy időben informálódjunk az illetékes szervek döntéséről. A tegnapi napon örömmel értesített bennünket, miszerint a helyi szövetség illetékese jelzett neki. Megtörtént az egyeztetés a MOHOSZ-os kollegákkal, akik jóváhagyták a hazai csúcsdöntést.

Így hivatalosan is A Molnár György  által fogott 6,13kg-os , 74 cm-es dévérkeszeg lett az országos rekord!

Országos rekord lehet belőle!

A szerencsés horgász, Molnár György a Rábából fogta ki method feederezés közben a kapitális példányt.

Molnár György horgásztársunk  nagypénteki horgászatát koronázta meg egy történelmi sikerrel. A Rábán, Szentgotthárdnál, egy igazi akadós, vadvizi terepen sikerült method feederezés közben megakasztania egy akkora dévérkeszeget, ami meghaladja az eddigi, 2014-ben felállított országos rekordot. Horgásztársunk magazinunknak is mondott néhány szót lenyűgöző eredményéről.

Új országos dévérkeszeg rekord lehet Molnár György fogása

“Március 29-én pénteken method feederezés közben sikerült horogra csalnom egy kapitális méretű dévérkeszeget. Gyermekkorom óta horgászom ezen a vízterületen. Fogtam már szép, méretes keszegeket, 2-3 kg körülieket, illetve nagyobb pontyokat is. Rekordméretű hallal viszont mindidáig nem volt dolgom. Edesapám is velem volt a fogásnál.

A fárasztás kb. 10-15 percig tartott, és a partraemeléskor magunk sem hittünk a szemünknek!

A merítés után egyből telefonáltam a szomszédomnak, hogy jöjjön át megnézni amit fogtam, mert itt bizony rekordhalról van szó!  Egy másik barátom is meglátogatott minket és csodájára járt a gyönyörű példánynak. Két mérleggel is lemértük, hogy biztosak lehessünk a súlyában. ” – mesélte magazinunknak az eseményeket.

Felszerelése szerencsére igazi nehéz terephez volt igazítva, így méltó módon tudta le a küzdelmet a  kapitális hallal, nem nagyon kellett aggódnia a szakadás miatt. Egy heavy feeder bottal, 0,14-es fonottal szerelt orsóval, 0,12-es ugyancsak fonott előkével és 8-as horoggal akasztotta meg a hatalmas lapátot.

“Ezen a terepen, akadók között csak ilyen felszereléssel tudod felvenni a harcot ezekkel a rendkívül erős halakkal. Volt már rá példa, hogy a 30-as monofil zsinóromat úgy tépte el egy nagyponty, hogy magam sem hittem el. Csalinak egy popupot használtam, sötét folyóvízi etetőanyaggal megtöltve a kosarat ” – részletezte.

A kapitális dévérkeszeg tömege 6,13 kg, testhossza 74 cm volt.

Ezzel megdőlhet az eddigi országos rekord!

Halőri hitelesítés nem történt, ellenben a hal visszaengedését követően azonnal felvette a kapcsolatot a helyi szövetséggel. Tanácsukra a fogását és az azt igazoló felvételeket feltöltötte a MOHOSZ rekordlistájának regisztrációs felületére. A történéseknek két szemtanúja is volt Györgyön kívül, édesapja és szomszédja is. Ezen bizonyítékok elegendőek lehetnek sikerének hivatalos igazolásához is.  Amennyiben a Szövetség jóváhagyja fogását, ezzel a gyönyörű eredménnyel megszülethet az új magyar országos rekord!

Ha véletlen nem így alakulna a dolog, horgásztársunk akkor is maradandó élménnyel gazdagodott.

“Ha elfogadják, ha nem, a tudatomban és szívemben örök élmény marad. És akik látták, tudják, hogy a rekord halat tartottam a kezemben!”

– tette hozzá beszámolójához.

Érdekesség, hogy a halfaj tekintetében az eddigi regisztrált rekord ugyancsak a Rábából származikKiss Ferenc nevéhez fűződik, aki 2014 november 11-én fogta meg 6,02 kg-ot nyomó, 63 centis csúcspéldányát. A halat a folyó jakabházi szakaszán sikerült horogra csalnia.

Kiss Ferenc és az eddigi rekord

Gratulálunk Molnár Györgynek!

Halazin

KAPCSOLÓDÓ

Hatalmas összefogással gyógyították meg a sörétessel meglőtt kis hattyút a madárbarátok!

gyilkosbalna

18+os tőponty nyitotta meg a debreceni pontyparádét!

gyilkosbalna

Egymillió süllőivadék kerül kihelyezésre az RSD-be április elején!

gyilkosbalna