Megújul a „Duna Ura” – Hamarosan befejeződik a Kvassay-vízlépcső és szivattyútelep felújítása. A budapesti Kvassay-zsilip és a hozzá kapcsolódó erőmű átfogó felújítása, valamint egy új szivattyútelep építése a végéhez közeledik. A több mint százéves létesítmény korszerűsítése biztosítja a Ráckevei–Soroksári-Duna-ág folyamatos vízellátását és javítja a Duna-ág vízminőségét.
A Csepel-sziget északi csúcsánál található Kvassay-zsilip és a hozzá tartozó erőmű kulcsfontosságú szerepet játszik Magyarország vízgazdálkodásában. A 2022-ben megkezdett átfogó felújítási projekt célja a létesítmény korszerűsítése és egy új szivattyútelep építése, amely biztosítja a Ráckevei–Soroksári-Duna-ág (RSD) folyamatos vízpótlását még alacsony dunai vízállás esetén is.
A felújítás szükségessége
2018 októberében a Duna budapesti szakaszán rekordalacsony, mindössze 33 centiméteres vízállást mértek, ami rávilágított a Kvassay-vízlépcső korlátaira.
Ebben az időszakban az RSD vízszintje 50 centiméterrel magasabb volt, mint a Nagy-Dunáé, így a gravitációs vízpótlás nem volt lehetséges, és a meglévő szivattyúk sem tudták átemelni a vizet a mellékágba.
Ez a helyzet sürgetővé tette egy új, nagy teljesítményű szivattyútelep megépítését, amely képes a Duna extrém alacsony vízállása esetén is biztosítani az RSD vízellátását. A Magyar Építők weboldala egy részletes cikkben számolt be a folyamat jelenlegi állásáról.
A projekt főbb elemei
A beruházás keretében a következő munkálatok valósultak meg:
-
Új szivattyútelep építése: A létesítmény négy szivattyúállomással és két 2400 milliméter átmérőjű csővezetékkel rendelkezik, amelyek másodpercenként akár 30 köbméter vizet is képesek a Nagy-Dunából az RSD-be juttatni.
-
Az erőmű turbináinak felújítása: A meglévő Kaplan-típusú, reverzibilis turbinákat teljes körűen modernizálták, beleértve a generátorok, hajtóművek és hidraulikai rendszerek cseréjét. A felújított turbinák nemcsak villamosenergia-termelésre alkalmasak, hanem szükség esetén vizet is szivattyúznak a Nagy-Dunából a mellékágba.
-
Műemléki épületek rekonstrukciója: A projekt során megújult az 1906-ban épült, műemléki védettségű zsilipkezelő épület, valamint a hozzá kapcsolódó szolgálati lakás és gerendatároló is.
A fejlesztés jelentősége
Örsi János, a Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság műszaki igazgatóhelyettese kiemelte a Kvassay-zsilip fontosságát:
„A Kvassay-zsilip az elsőrendű árvízvédelmi vonalban ellátja a Budapest-Baja árvízvédelmi öblözet védelmét.
A vízmű biztosítja a szabályozott vízszintet a Ráckevei–Soroksári-Duna-ágban az erőműben lévő, szivattyúként is működtethető turbina segítségével.” – Nyilatkozta a Magyar Építőknek.
A felújítás és az új szivattyútelep megépítése nemcsak az árvízvédelem szempontjából jelentős, hanem hozzájárul a Duna-ág vízminőségének javításához is. A komplexum évente akár 60-70 millió köbméter vizet is biztosít a Dunavölgy halastavainak és öntözőrendszereinek, valamint kulcsszerepet játszik a Duna-Tisza-köze, különösen a Homokhátság vízpótlásában.
A projekt jelenlegi állapota
A kivitelezést a Colas Alterra Zrt. és a STRABAG Generálépítő Kft. alkotta CS Kvassay 2021 Konzorcium végzi. A munkálatok jelenleg a burkolási feladatoknál tartanak, és az üzempróbák után a projekt teljes befejezése várható. A fejlesztés eredményeként a Kvassay-komplexum korszerű, megbízható és hatékony létesítményként szolgálja majd a térség vízgazdálkodási igényeit.
A Kvassay-vízlépcső és szivattyútelep felújítása hosszú távon biztosítja a Ráckevei–Soroksári-Duna-ág vízellát
(Forrás, képek: Magyar Építők)