Mit is jelent a modern harcsázás? A kifejezés már szinte brandként terjedt el a köztudatban, megalkotói pedig szép eredményeket produkálnak vele. A Mysticat Team szuper hatékonysággal űzi ezt a “stílust” , most velük beszélgettünk egy kicsit.
A Mysticat Team napjainkban már országos hírnévnek örvendhet, és népes követőtáborral rendelkeznek közösségi felületeiken is, melyet eredményes horgászataik során készített, alapos és szakszerű tartalmaikkal sikerült kivívniuk. Egyik nagy “húzásuk” az idei évben bemutatott , szerelék behordására alkalmas horgászdrónjuk volt, mely témát kicsit kiszínezve, de igencsak felkapott a média. Habár az “oldschool” fickók közt akadnak ellenlábasaik (ilyen ez a popszakma), az tény és való, hogy rengeteg tapasztalattal és tudással rendelkeznek, mellyel rendkívül eredményes, sok- és nagyhalas pecákat sikerül lenyomniuk.
Első találkozásunkkor ennek köszönhetően a “gyere ugorj ki, váltsunk pár szót a cikk előtt” kezdeményezésből egy hajnalig tartó szakmázás kerekedett, és még egy harcsát is “kifogattak” szerkesztőnkkel gyorsan a helyszínen.
Katona József és Petróczi István most olvasóinkkal is ismerteti munkásságát a következő interjúban.
Bemutatkozás
Mysticat Team Modern Harcsázás Garázs Cégként működő, de mégis a haza harcsahorgászat meghatározó szereplőjeként vagyunk jelen.
A baráti vállalkozásunk egyik célja a harcsahorgászat népszerűsítése, mint minőségi szabadtéri időtöltés. Illetve a harcsahorgászat eredményességét segítő innovatív eszközök gyártása, forgalmazása, saját gyakorlati tapasztalatok által.
Több mint 10 éve horgászunk együtt közösen. Sok mára már nagysikerű harcsázó vizünk népszerűsítésében is sarkalatos szerepet játszottunk. Célkitűzésünk, hogy egyfajta úttöröként folyamatosan új vizeket fedezzünk fel és tegyünk ismerté és elérhetővé a harcsás társadalom számára.
Kipróbáltunk mindent-e téren a versenyzést és a verseny szervezést is.
A versenyekkel kapcsolatba a véleményünk, hogy a legjobb időszakban megrendezett harcsafogó versenyek sok időt és energiát és vesznek el, és anyagilag is nagy kiadást jelenthetnek akár, valamint egyszerűen sajnáljuk rá az időt. Hiszen olyan kevés az az időszak amikor jól fogható a harcsa, ezt nem szeretnénk egy versenynek beáldozni. Inkább egy olyan helyre megyünk, amit mi választunk ki oda ülünk le ahova mi szeretnénk és oda húzunk ahova mi szeretnénk.
Egy verseny esetében a kihúzott hely nagy mértékben már megpecsételheti az eredményt, ha rossz helyre húzol ,vagy nem jó helyet választasz; akár ülsz egy süket helyen a legjobb időszakban.
Szerintünk olyan nagy különbségek sincsenek, mindenki felkészült, megtesz mindent, felszerelés elérhető megvásárolható, a versenyeken nagyobb hangsúlyt kap a szerencse, a helyhúzás vagy választás szerepe, mint maga a tudás.
Mi a versenyek helyett a harcsatáborokat szeretjük, ami a versenyekkel ellentételesen egy kötetlenebb és forma. Rendezünk is harcsatáborokat évi több alkalommal, amiben lehetőséget biztosítunk a közös horgászatra és gyakorlati szempontból mutatjuk be azokat a dolgokat, amelyek fontosak a harcsahorgászatban. Ezzel a gyakorlati segítséggel (nem mi mondjuk, hanem a fórum résztvevői) éveket – sok fölöslegesen kiadott pénzt – és megannyi zsákutcát spórol meg az aki részt tud venni egy ilyen álltalunk szervezett táborban. A harcsatáborok
Mi is az a modern harcsázás, miben tér el a “klasszikus, oldschooltól”?
Egy sajátos módszer, horgászati mód , aminek segítségével, egyszerre lehetünk a barátainkal , de közben akár több kapitális harcsát is foghatunk.
A horgászati mód lényege, hogy viszonylag nagy területet tudunk lefedni, a csali felkínálási mód a legkevésbé gyanúkeltő.
Talán ezért is ad ennyi kapitális fogást ez a módszer.
A csali felkínálás helyétől sokszor nagy távolságra vagyunk így nem hat zavarólag, ha közben bográcsozunk beszélgetünk a barátainkkal a családdal. A módszer lényege, hogy egy-egy sikeresebb pont egy éjszaka akár több halat is adhat. A felkínálás lényege, hogy rövid idő alatt centiméterre ugyan arra a helyre tudjuk a csalinkat felkínálni, ami már előtte adott halat. Nagy az esélyünk újabb fogásokra. A régebbi módszerek inkább vadászat jellegűek, a hal felkutatásával történő becserkészéséről szóltak. Amire a mai felgyorsult világban kevés embernek van ideje. De mindenki szeretné a kapitális harcsa fárasztás érzését kipróbálni. És az utóbbi 1,5 évtizedben ehhez kifejlesztett eszközök segítenek hozzá minket. Komoly fonott zsinórok, gyorsan telepíthető karó készletek, bóják, és az interneten mindenki számára könnyen elérhetőek az ismertető anyagok és a videók. Ma már minden adott ahhoz hogy egy komoly kapitális halat fogjunk és egy életre szóló emléket készítsünk róla egy fotó és videó formájában ,majd a hal tovább úszhat más embereknek is örömet szerezve.
A legtöbb ember, ha modern, új dolgokról beszélünk, főleg horgászat terén, egyből a hatalmas költekezésre, drága cuccok megvételére asszociál. Kicsit nyers kérdés, de mennyire anyagias dolog “modern harcsásnak” lenni?
A többi horgászmódszerhez képest szerintünk pénztárcabarátabb.
Ha összeállítunk két felszerelést azt hosszú évekig tudjuk használni, hiszen az erre használt eszközök többnyire a tengeri horgászatokra extrém körülményekre optimalizált felszerelések botok , orsók.
Onnantól már csak évi 1-2 csomag horog ami költség illetve az élőcsali. Ami a horgászat sikerének egyik meghatározója.
Csalik tekintetében vannak kifejezetten modern csalik, vagy ugyanazokat használjátok, mint a régi iskola? Van esetleg bármi kiegészítő, ami mondjuk feldobja a jól bevált horogravalókat (gondolok itt különböző teaserekre, aromákra, műnadályra stb)?
A csali többnyire hagyományos csalik halak, puhatestűek, az utóbbi időben sok vizen a bojli is egyre jobban előtérbe kerül.
Van pár apró kiegészítő aminek szerintünk elég nagy jelentősége van, a fogás sikeréhez. A fogásaink nagysága és darabszáma sokszor hihetettlen az embereknek, pedig sokszor
annyi a titok, hogy átgondolt, előre megtervezett horgászatokat csinálunk.
Amiket ezek az apró kiegészítők tesznek sikeressé sokszor.
Van esetleg bármi különlegesebb módszer, ami eddig nem volt szokás itthon, de ti újitásként már alkalmaztatok? Vagy inkább a régi, jól bevált taktikákat gondoljátok újra és modernizáljátok?
Inkább azt mondanánk sok olyan praktika és módszer van, amit mi hoztunk be a köztudatba a videóink álltal. Hiszen sokszor van olyan, hogy te kitalálsz valamit és kiderül, azt az ország másik felén valaki már ugyan így kitalálta. De sok olyan dolog is volt ami teljesen saját ötlet ,vagy külföldi expokon látott és saját hazai vizekre optimalizált eszközök , apró cikkek.
2007 -óta rengeteg öletünk volt, rengeteg saját készítésű eszközünk volt, hiszen ez a harcsa eszköz bőség csak néhány éve van.
Például 2008-ban mi már polipos kuttyogató szereléssel horgásztunk amit magunk gyártottunk
és különböző fórumokon osztottuk meg a tapasztalatainkat így fejlesztegetve a csalinkat.
De ugyan így volt a fireball stb.. Aztán itthon is elérhetőek lettek a nagy horgász márkák.
Ma már hihetetlen de 2012-13 körűl nem lehetett itthon 200m -nél nagyobb kiszerelésű fonott zsinórt kapni. De jellenleg is rengeteg egyedi termékünk elérhető a webáruházunban., hiszen egy idő után akkor igény volt rá hogy muszáj volt hivatalos keretek közé ezáltal elérhetővé tennünk mindenki számára.
Láttuk, hogy sokat horgásztatok külföldön is. El tudtátok lesni kintről, akár sós-, akár édesvizekről olyan dolgokat, ami az itthoni harcsahorgászatban is hasznosíthatóak?
Aki tengeri horgászatba kezd , annak az első tapasztalata az lesz hogy a harcsa horgász felszerelés sokszor túl van biztosítva.
De sok tapasztalatot tudtunk a hazai vizekre is áthozni, van aminek fejlesztése most is folyamatban van. De a tengeri horgászatból amit át tudtunk hozni az a türelmes fegyelmezett fárasztás. Lassan fárasztjuk a halakat kiélvezve minden pillanatát a halat is kímélve vele, illetve a halvesztés lehetőségét a minimumra csökkentve. Az olasz és a spanyol horgászataink során is megtanultuk hogy ott is keményen meg kell dolgozni a fogásért, és annyi meloval itthon is megfoghatóak a kapitális harcsák.
Drónnal fogott harcsa…. Kicsit kivagyunkk ettől a kifejezéstől, mert elég helytelen állítás ugye… No de nem hétköznapi módszerrel juttattatok be a csalit, és mindenki felfigyelt rá! Meséljetek erről a szerkezetről röviden!
A délafrikai cápahorgászatunkon találkoztunk ezzel a módszerrel, ahol kifejezetten erre kifejlesztett drónokat használnak. Az ottani tapasztalatokat felhasználva építettük meg a sajátunkat amit azóta is fejlesztünk illetve már több darab is készült belőle, itthonra is és külföldre egyaránt.
Ez egy nagy méretű erős motorokkal és karbon légcsavarokkal rendelkező drón nagy teherbírású kioldó szerkezettel.
Olyan vizeken lehet hasznos ahol nem lehet csónakot használni vagy csak egyszerűen nincs lehetőségünk egy csónakot fenntartani, de ennek a segítségével nagy távolságra nagyon gyorsan tudjuk a végszerelékünket bejuttatni. Nem kis gyakorlást igényel a dolog egy pár órás szárazföldi edzés nem árt.
Nekünk is végezte már fa tetején a drón.
“Modern okosságok, telepített kockatavon jól működnek, de gyere a Tiszára, Dunára, stb….” Általában a modern pontyhorgászokat ezzel szávazzák, sokszor alaptalanul. A vadvízi harcsahorgászatban is ugyanúgy eredményesek a modern harcsázás elvei, módszerei, technikái, mint állóvizen?
Igen ugyan ilyen eredményesek, már ha éppen engedélyezett.
Mert sajnos az országban kevés olyan vadvíz van ,ahol engedélyezve van a behúzás.De ezekkel a módszerekell a Tiszán is sikerült több kapitális halat is fognunk. Sajnos az utóbbi időben ezt a fajta horgászatot hanyagoljuk idő hiánya miatt.
Mit üzennétek a fiataloknak, a jövő generációjának, milyen tanácsokkal látnátok el őket, hogy jó eredményeket érjenek el a horgászat terén?
Talán annyit ,hogy
a hagsúlyt ne a felszerelésre tegyék ,hanem a harcsa életmódjának és testfelépitésének a biologiájanak a tanulmányozására.
És az első sikertelen éjszakák után ne adják fel ,hanem gondolják át mit lehet másképp csinálni!
Köszönjük a bemutatkozást a Katona Józsefnek és Petróczi Istvánnak.
A Parti-Arcok podcastjében egy hasonló , hosszabb interjút is meghallgathatnak a modern harcsázás témája iránt komolyabban érdeklődő horgásztársak.
A jövőben fogunk még velük találkozni magazinunkban, ahol innovációs megoldásokra, technikákra és egyéb hasznos, tanulságos dolgokra térünk ki a harcsázás szakterületén.