Vitát váltott ki az internetezők között, sokan vicsegének tippelték a különleges dunai halat! A tokhal “megfejtésében” kérték a Magyar Haltani Társaság segítségét, hiszen a halbarátok nem egyeztek, hogy a fogás kecsege, vagy vicsege volt-e.
A Magyar Haltani Társaság a természetes vizek haltani vizsgálatával foglalkozó kutatók, valamint a velük összefogó, vizeinkért és halainkért tenni akaró személyek közös szervezete. Társaságuk célja a Kárpát-medencei természetes vizek halaira irányuló faunisztikai, ökológiai, természetvédelmi és halászati kutatások ösztönzése, az eredmények és tapasztalatok közkinccsé tétele, a természetes vizek halállományának megóvása és jobbítása. Feladatuknak tekintik továbbá ezen területekkel kapcsolatos ismeretterjesztő munkát, valamint a kulturális hagyományok és a magyar haltani szaknyelv ápolását is.
Nem véletlen tehát, hogy ritkán fogható halakkal, vagy különleges felvételekkel keresik meg rendszerint a Társaság szakértőit.
Most is egy ilyen különleges hallal kapcsolatban keresték a Magyar Haltani Társaságot. Egy halbarát a következő üzenetet juttatta el szerkesztőségükhöz, melyhez az alábbi különleges fotót is csatolta:
“2024. augusztus 2-án a Duna Szigetújfalu alatti szakaszán fogtam ezt halat, melyet egy hasonló példány követett. A halak mielőbbi visszahelyezését tartottam szem előtt, így a képek nem sikerültek a legjobban. Egy közösségi oldalon vita alakult ki azzal kapcsolatban, hogy ezek a halak vicsegék vagy kecsegék. A képen látható hal határozásában kérném a segítségüket. Kíváncsian várom válaszukat. Üdvözlettel: Cs. T.”
Egyértelmű volt a válasz: kecsege!
A vicsege, vagyis a viza és a kecsege hibridje a vizeinkben nem fordul elő, ugyanis az utolsó vizafogás Magyarországon 1987-ben történt, vicsegék telepítésére és importjára pedig nem volt példa az elmúlt évtizedekben – írta válaszában a Magyar Halatni Társaság. Tokfélék esetében a határozás megkönnyítése érdekében a hal fejét alulról is le kell fényképezni, ugyanis a bajusszálak és az ajkak fontos határozóbélyegek. A kifejezetten hosszú, enyhén felfelé hajló orr, a karcsú test és a hosszú bajuszszálak alapján viszont ezúttal megállapítható, hogy a hal egy méretes kecsege (Acipenser ruthenus).
(Forrás: Magyar Haltani Társaság)