Megkezdték a Zagyva alsó szakaszának vízpótlását a Tarján-pataki-tározóból
A Közép-Duna-völgyi vízügyesek megkezdték a Zagyva alsó szakaszának vízpótlását a Tarján-pataki-tározóból – számolt be róla közösségi oldalán a Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság
Mint írták, tegnap megkezdték a Tarján-pataki-tározóból – a zsilip ütemezett nyitásával – a Zagyva vízpótlását. A nyári melegben jelentkező vízhiányban így tudják biztosítani a szükséges ökológiai és egyéb vízigényeket. Jelenleg a tározóban közel 400.000 m3 víz található.
Mikor is fogalmazódott meg a Zagyva vízrendszerében található tározók létesítésének ötlete, melyek most a vízpótlás elengedhetetlen részei? Bő ötven évvel ezelőtt, 1971-ben készült el a VITUKI gondozásában a Zagyva-Tarna Vízgazdálkodási Szabályozó Rendszer (ZTVSZR) előkészítő tanulmánya. A tanulmány alapján javaslat született 6 db zöldtározóból álló rendszer fokozatos kiépítésére. A tározókból végül a Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság saját beruházásában három épült meg (Mátraverebélyen 1975-76-ban, Maconkán 1976-77-ben, Kisterenyén (Tarján-patakon) 1977-79-ben), összesen több mint 6 millió m3 térfogattal. Egy tározó pedig ivóvíz célú hasznosítással létesült, mely nem az igazgatóság vagyonkezelésében van. A többi forráshiány miatt továbbra is megmaradt a terv szintjén. A megépült tározók nélkül a mostani vízhiányos időszakban nem lehetne a Zagyva vízpótlását ilyen hosszú időintervallumban (a nyár folyamán) biztosítani.
Az elkövetkező időszakban Mátraverebélyi-tározóból és a Tarján-pataki-tározóból ütemezetten, egyszerre végezik a vízpótlást. A Zagyva és a tározók vízminőségét folyamatosan nyomon követik – tették hozzá.
(Forrás: Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság)
Halazin


