A kisvízen jöttek a brutális pontyok Palotáson! A szebbnél szebb halak között 26+os volt a bandanagy!
Megszokhattuk már, hogy lenyűgöző fogásokról szokott beszámolni közösségi oldalán a Bait Bait, melyet igyekszünk mi is a horgászat szerelmesei elé tárni. Most sincs ez másként, hiszen közösségi oldalukon osztották meg, hogy Vincze Ádám ismét Palotáson horgászott! És, mint megjegyzik, nem semmi eredménnyel!
“Volt két szabad éjszakám Pünkösd hétvégéjén, így kiszaladtam Palotásra horgászni egyet. A mély és középső rész teljesen tele volt, így kerestem a kisvízen egy viszonylag nyugodt részt, ahol korábban még soha sem horgásztam. Az elgondolásom jó volt, a YO.-DA és a Rodin pedig hozta a kötelezőt: folyamatosan adták a szebbnél szebb halakat.
A három legnagyobb: 17,375 19,925 26,650″
Gratulálunk!
De miért is remek víz a Palotási-tó?
A Palotási-tó jelenleg az ország egyik legnépszerűbb horgász tavai közé tartozik – írják a tó üzemeltetői. Palotás és Kisbágyom községek között terül el.
Maga a víztározó az 1967-es évben jött létre, amikor a Buják-patak vizét egy völgyzárógáttal elrekesztették öntözési célból. Így a halak számára ideális nagyságú 72 hektár kiterjedésű (vízfelület 58,8 hektár ami vízállástól függ) 250 m átlag szélességű, 2,5 m átlag mélységű, 2 km hosszúságú tó alakult ki. A Palotási-tó Budapesttől mindössze 55 km-re található és az M3-as autópályán megközelíthető, aminek köszönhetőn nagyon népszerű.
Észak-keleti oldalán a 70-es évektől kezdődően épültek a hétvégi házak és mára már 300 hétvégi ház található a tó környékén. A tó a környező települések fejlődéséhez is hozzájárult, mivel egyre többen alakítottak ki falusi szálláshelyet. Az idelátogató horgászok sátrukat a horgászhelyen felállíthatják és gépkocsival leállhatnak. Tusolási és akkumulátor töltési lehetőség az egyesület horgásztanyáján biztosított. Érdekesség, hogy a tó északi részén több mint 100 ritkább madárfaj található.
Gyönyörű környezetben várja a horgászokat
Palotási-tó földrajzilag a Cserhát déli nyúlványán helyezkedik el, néhány km-re a Mátrától. A térségre jellemző a tagoltság a dombok és a völgyek váltakozása. A völgyekben találhatók a Bér, Buják és a Szuha patakok, melyek a Zagyva folyó vízgyűjtő területéhez tartoznak.
A VÍZTÁROZÓ ÉS KÖZVETLEN KÖRNYÉKE A CSERHÁTALJA LEGGAZDAGABB ÉLŐVILÁGÚ TERÜLETEI KÖZÉ TARTOZIK.
Ennek oka, hogy itt kis területen megtalálható számos, a tájegységben máshol már jórészt megszűnt élőhely-típus. Palotáson a horgászok szép környezetben, náddal és fákkal övezett tóparton hódolhatnak a szenvedélyüknek. A tó jelentős vízfelülete, nádasai, valamint a partján fennmaradt ligeterdő foltok és üde gyepek a Buják-patak völgyének eredeti élővilágát részben megőrizték, illetve lehetővé tették új fajok megtelepedését.
A palotási horgászok 1972-ben hozták létre a ma is működő horgászegyesületüket. A gondos szakmai munkának köszönhetően a Palotási-tó kiváló halállománnyal rendelkezik, ami a horgászok ezreit vonzza évente.
A TÓ MIND SPORTHORGÁSZAT ÉS HOBBY HORGÁSZAT CÉLJÁRA IS ALKALMAS.
Palotáson az egyesület rendszeresen szervez horgászversenyeket és programokat ezzel is növelve a tó népszerűségét a horgászok körében. A horgászegyesület fokozott figyelmet fordít a tó halállományának pótlására, a haltelepítések rendszerességére és ennek köszönhetően évente 150 – 300 mázsa hal kerül a vízbe.
Süllő- és harcsaállománya is kiemelkedő
A Palotási-tó egyedi lehetőségeket is kínál, amivel a többi horgásztó csak korlátozottan vagy egyáltalán nem rendelkezik. Így pl. a sok süllő miatt nagy múltja van a léki süllőzésnek aminek az utóbbi időben keveset hódolhattunk. A palotási horgászegyesület rendezett először Magyarországon bojlis horgászversenyt így a 2000-es évektől napjainkig már igazi hagyománya van a bojlizásnak. A tó harcsaállománya országos szinten is kiemelkedő.
Fenékviszonyok: Meglehetősen egyhangú, sík a fenék, törések nélkül. Általában vastag az iszapréteg, de sok helyen kagylópadok találhatók. Igazi változatosságot jelent a tó közepén található, vízzel elárasztott “kövesút”, mely az ott található öböl két oldalát kötötte össze az elárasztás előtt. Ez a fél méteres kiemelkedés igazi haltartó hely! A tározót körbeveszi a nád és sás, melyekbe horgászállásokat vágtak. Néhány helyen nyíltabb terület, füves szakasz is található. A horgászállások rendszeresen karbantartottak.
(Forrás: Bait Bait Facebook/ palotastoinfo.hu)