#talaljfogast
Image default

Egyre ritkábban akadnak horogra csukák a német vizeken – Ez lehet a magyarázat

Az elmúlt években a németországi horgászok körében egyre gyakoribb panasz, hogy a csukák egyre ritkábban akadnak horogra.

A német bild.de híroldala egy horgászok számára aggasztó tényről számolt be , melyet tudományos megfigyelésekkel tudott alátámasztani. Németországban egyre ritkábban számolnak be kifogott csukákról. Egy friss tanulmány, amelyet a Leibniz-Institut für Gewässerökologie und Binnenfischerei (IGB) kutatói végeztek, most rávilágít a jelenség lehetséges okaira, és meglepő következtetéseket von le.

A csukák viselkedésének változása

Az IGB kutatói a Rügen környéki Bodden-öbölben végeztek vizsgálatokat, ahol korábban gyakoriak voltak az akár 1 méter feletti , BIG MAMA csukafogások. Azonban az utóbbi időben mind a fogások száma, mind a halak mérete csökkent.

A kutatók megállapították, hogy a csukák egyre óvatosabbá váltak, és megtanulták elkerülni a horgászok által bevetett csalikat.

Ez különösen igaz azokra a halakra, amelyeket egyszer már kifogtak és visszaengedtek a vízbe. Ezek a csukák tapasztalatot szereztek, és felismerik a veszélyt jelentő műcsalikat és csónakokat.

A horgászat hatása a csukapopulációra

A tanulmány során a kutatók összehasonlították a horgászok által sűrűn látogatott területeket olyan védett zónákkal, ahol a horgászat korlátozott vagy tiltott. Az eredmények azt mutatták, hogy a védett területeken három-négyszer több csukát fogtak, mint a horgászott részeken. Ez arra utal, hogy a horgászat jelentős hatással van a csukapopulációra, és a halak viselkedésének megváltozásához vezethet.

A „Catch and Release” gyakorlat hatásai

A „Catch and Release” (fogd meg és engedd vissza) módszer, amely során a horgászok a kifogott halakat visszaengedik a vízbe, szintén hozzájárulhat a csukák óvatosságának növekedéséhez. Bár ez a gyakorlat Németországban vitatott, sok horgász alkalmazza. A visszaengedett csukák megtanulják felismerni a horgászok által használt csalikait és eszközeit, így később elkerülik azokat.

Egy jelölt, korábban már kifogott egyed (Forrás: bild.de)

Következtetések és ajánlások

A kutatók szerint a csukák viselkedésének megváltozása és a horgászat intenzitása közötti összefüggés egyértelmű.

A csukapopuláció fenntarthatósága érdekében javasolják a horgászat szabályozását, védett területek kijelölését, valamint a „Catch and Release” gyakorlat alaposabb megfontolását.

Ezek az intézkedések hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a csukák ismét nagyobb számban és méretben legyenek jelen a németországi vizekben.

(Forrás, képek : bid.de)

Halazin

KAPCSOLÓDÓ

Süllőfészkekkel segíti a Szövetség a ragadozóállomány gyarapodását az Alcsi Holt-Tiszában

gyilkosbalna

Tiszteletjegyekkel fejezi ki elismerését az RDHSZ Versenysport Bizottsága a 2023-as év bajnokainak

szurkeharcsa

Írtózatos küzdelemben került csónakba a horgászbottal kifogott leghosszabb tőkehal

gyilkosbalna