Világszerte probléma, de alacsony kockázatnak számít
a legnagyobb esetben az érintett állatok pedig megmenekültek a szerelékek okozta fogságból.
Ehhez ugyan a legtöbb alkalommal kellett madármentő, természetkedvelő emberek beavatkozása is, de amellett hogy feltételezhetjük, számos esetben az érintett élőlény idővel magától is képes fogságából szabadulni. Meg kell jegyezni, hogy tekintve a vizek környékén jelen lévő horgászok és egyéb rekreációs felhasználók nagy számát, illetve negyven év időtávlatában a dokumentált rekordok limitált számát, úgy tűnik, a legtöbb esetben az állat bajba kerülésének még a horgászfelszereléssel való érintkezés mellett is viszonylag kicsi a valószínűsége.” – olvashatjuk a tanulmányt bemutató bejegyzésben.
Szerencsére alacsonyak a ténylegesen komoly esetszámok
összesen 14.671 kontakt után mindössze 22 volt tekinthető “erős” kontaktusnak, és ezek közül is csak 10 állat pusztult el végül a felszerelésbe gabalyodva.
Habár becsléseik szerint ez éves viszonylatban még így is több száz, vagy szélsőséges esetben akár ezer madárpéldány pusztulásához is vezethet csak ennek az egy flottának az esetében, a megfigyelt kontaktok nagy száma azt mutatja, a madarak halász vagy horgászfelszerelésekkel való potenciális érintkezése nem jelenti feltétlen azt, hogy sérülés, vagy elhullás lesz az esemény vége.” – írják összesítésként.
Minden esetre figyeljünk oda szerelékeinkre, és ne hagyjunk fölöslegesen semmi nem odavalót a természetben!
(Forrás: Tudós Horgász Facebook oldala)