Európa-szerte a régi gátak lebontásával javítják a vízminőséget és növelik a természetes halállományt. A régi, használaton kívüli gátak többsége nagyobb kárt okoz, mint azt sokan gondolnák. Lebontásukkal javul a víz minősége és a biológiai sokféleség.
Folyóink rossz állapotban vannak, folyórendszerünk széttöredezett – írja az Euronews.
Európában több mint egymillió gát van.
A legtöbbjükre öntözéshez, energiatermeléshez vagy ivóvízhez van szükség. Néhányat azonban már nem használnak, és ezeket elhanyagolják. Ezért egy új kezdeményezés van kibontakozóban. Célja a múlt századi maradványok eltávolítása, a vízminőség javítása és a biológiai sokféleség romlásának megállítása.
A Road to Green riportere, Círil FournerisSpanyolországba, Kasztília és Leónba utazott, amely Európa egyik legfejlettebb régiója a folyók helyreállítása terén, majd Észtországban is megnézte, mit kezdenek az elavult gátakkal.
Az elavult szerkezetek kockázattal és költségekkel járnak
Az Európai Unió biológiai sokféleséggel kapcsolatos stratégiájának célja, hogy 2030-ig 25 000 km folyót szabadítson fel, egyebek mellett az ilyen felesleges akadályoktól. Fournies megnézte a bontási munkálatokat. Ez a gát egy évtizedek óta elhagyatott vízerőmű maradványa- írta.
„Ez egy elavult szerkezet, amely kockázatokat rejt magában. Rossz hatással van a vízminőségre, ami arra kényszerít bennünket, hogy más intézkedéseket hozzunk, amelyek költségesebbek, mint magának a szerkezetnek az eltávolítása,” mondta Arturo Prieto Blanco, a Duero Hidrográfiai Szövetség igazgatója. „A folyó a gát mostani területe alatt fog átfolyni. A folyó olyan állapotba kerül, mint amilyenben néhány évtizeddel ezelőtt volt. Ezek a legolcsóbb intézkedések, mert örökké tartanak,” tette hozzá a szakember.