Invazív pettyesharcsát fogtak a Dunán Bajánál! Pontyozás közben akadt Lóki Tamás horgára a hazánkban eddig nem túl jellemző, idegenhonos faj.
Vizeinkben egyre többször bukkannak fel idegenhonos halfajok, amelyek veszélyt jelenthetnek az őshonos ökosziszténára. Veszélyeikről cikksorozatunkban számolunk be folyamatosan. Nemrég egy helyi horgász szokatlan zsákmányba botlott, amelyről kiderült, hogy egy invazív faj egyede.
„2025. március 6-án pontyozás közben egy általam ismeretlen hal akadt horogra a Dunán, Baja alatt, Szeremlén. Gyorsan lefotóztam, majd elküldtem a képeket néhány horgász barátomnak, hátha felismerik. Nekik sem volt ismerős a hal. Végül a Google segítségével sikerült beazonosítanom: egy pettyes harcsát fogtam. A hal 40 cm hosszú és 1,2 kg-os volt.
Felhívtam egy halőr ismerősömet, aki azt mondta, hogy ne dobjam vissza, mert invazív faj. Ezért hazavittem.”
– mesélte magazinunknak Lóki Tamás.
Az invazív pettyesharcsa és veszélyei
A pettyesharcsa (Pterygoplichthys sp.) Dél-Amerikából származik, ahol a folyók alsó szakaszaiban él. Az akvarisztikából kiszabadult vagy szándékosan betelepített egyedek azonban számos országban, így Magyarországon is, komoly problémát okoznak.
Gyors szaporodásuk és agresszív táplálkozásuk miatt kiszoríthatják az őshonos fajokat, károsíthatják a halállományt, valamint tönkretehetik a mederfenék élőhelyeit.
Külföldi példák is igazolják az invazív pettyesharcsa káros hatásait. Olaszországban, főként a csatornarendszerekben szaporodott el, ahol jelentősen csökkentette az őshonos halállományt, valamint az iszapfelszínt bolygatva rontotta a vizek minőségét. Az USA egyes államaiban is komoly gondokat okoz a helyi halpopulációk kiszorításával.
Magyarországon eddig csak elszórt egyedek kerültek elő, de ha a faj sikeresen meghonosodik, hosszútávú ökológiai károkat okozhat. Ezért fontos, hogy a horgászok felismerjék, és ne engedjék vissza a vízbe az ilyen invazív fajokat.
Ha valaki pettyesharcsát fog, érdemes értesíteni a helyi halőröket vagy halgazdálkodási szerveket,ahogya sporttárs is tette!
Bár ez a fogás véletlennek tűnhet, felveti a kérdést: vajon csak egy elszórt eset, vagy a pettyesharcsa már megvetette a lábát a hazai vizekben? A jövőbeli megfigyelések választ adhatnak erre. Az esetet a horgász elküldte a Magyar Haltani Társaságnak is, akik biztosan tényszerű magyarázatot tudnak majd adni a nem kívánatos vendég felbukkanására.
(Forrás, fotók: Lóki Tamás)