Megújult a Duna-ura! Befejeződött a Kvassay Zsilip rekonstrukciója. A Kvassay-szivattyútelep megvalósítása és a Kvassay-vízerőtelep energetikai és gépészeti rekonstrukciója, fejlesztése ezennel célba ért.
Hivatalosan is befejeződött a Kvassay-zsilip és a kapcsolódó vízügyi létesítmények teljes körű felújítása. A több mint 15 milliárd forintos beruházás új korszakot nyit a hazai vízgazdálkodásban, kiemelt szerepet játszva a Duna-Tisza közi homokhátság vízellátásában és a klímaváltozás hatásainak mérséklésében.

A Kvassay-szivattyútelep Budapesten 2025. május 26-án. Befejezõdött a Kvassay-szivattyútelep megvalósítása és a Kvassay-vízerõtelep energetikai és gépészeti rekonstrukciója, fejlesztése; a létesítmények javítják a Ráckevei (Soroksári)-Duna vízellátását, valamint a Duna-Tisza-közi Homokhátság vízpótlását.
MTI/Hegedüs Róbert
Stratégiai lépés a vízbiztonságért
„Befejeződött a Kvassay-szivattyútelep megvalósítása és a Kvassay-vízerőtelep energetikai és gépészeti rekonstrukciója, fejlesztése; a létesítmények javítják a Ráckevei (Soroksári)-Duna vízellátását, valamint a Duna-Tisza közi homokhátság vízpótlását” – mondta Lantos Csaba energiaügyi miniszter a projekt záróeseményén.

Lantos Csaba energiaügyi miniszter beszédet mond a Kvassay-szivattyútelep megvalósítását és a Kvassay-vízerõtelep energetikai és gépészeti rekonstrukcióját, fejlesztését célzó projekt záróeseményén Budapesten 2025. május 26-án.
MTI/Hegedüs Róbert
Az Országos Vízügyi Főigazgatóság által irányított beruházás célja a Ráckevei (Soroksári)-Duna folyamatos vízpótlása volt. Ennek keretében egy teljesen új szivattyútelep épült a Kvassay-vízlépcső mellett, miközben a meglévő vízerőmű irányítástechnikája és gépészete is megújult. A projektet az EU KEHOP és KEHOP Plusz programjai finanszírozták.
Bővebb információ a fejlesztésről:
🔗 vizugy.hu – Kvassay-projekt

MTI/Hegedüs Róbert
Vízvisszatartás: kulcskérdés a jövőnk szempontjából
A miniszter hangsúlyozta, hogy a vízvisszatartás ma már nemzeti ügy:
„Mára nemzeti üggyé, stratégiai kérdéssé vált a vízvisszatartás.”
A klímaváltozás miatt az elmúlt másfél évtizedben 14%-kal csökkent Magyarország felszíni vízkészlete, ezért különösen fontos, hogy a víz helyben tartására és pótlására országos szinten is hatékony megoldások szülessenek. A kormány „Vizet a tájba” nevű programja ebbe az irányba mutat.
A mostani fejlesztés alapfeltétele annak a következő ütemű beruházásnak, amely négy homokhátsági terület vízpótlására koncentrál majd, 67 milliárd forintos keretösszeggel. Ezek a munkálatok még idén megkezdődnek.