#talaljfogast
Image default

Így vedd célba a nagytestű márnákat! – Czirják Viktor írása

Így vedd célba a nagytestű márnákat! Czirják Viktor írása . Néhány tipp, hogyan csalhatod horogra hazánk egyik legkedveltebb folyami halának méretes példányait.
Korábbi cikkünkben már írtunk a márnák célzott horgászatáról nagy általánosságban. Most viszont a kifejezetten már kapitálisnak mondható egyedek becserkészésével foglalkozunk kicsit,
A nagytestű márnák horgászata valóságos kihívás, amely a türelmet és a helyismeretet próbára teszi a nagy folyókon. Czirják Viktor megszállott folyami pecás, aki részletesen megosztja tapasztalatait és stratégiáit arról, hogyan csaphatunk be ezeket a fenséges példányokat.

Bemutatkozás

Czirják Viktor vagyok, Sopronból. Elsősorban folyóvizi horgász, illetve egyesületi vezető. 53 éves, 43 éve horgászom. 40 éve pecáztam először folyón (Rába), azóta ha tehetem valamelyik dunántúli ilyen jellegű vizeken keresem a halakat. Nincs kifejezetten kedvenc, de a márna horgászata az első perctől vonzott.
Soha nem fogom megunni, pedig néhány ezer megfordult a kezemben… Ha lehetséges, kifejezetten keresem az öreg marcikat, melyek megfogása – akárcsak más fajú nagytestű halaké – más technikát, hozzáállást igényel véleményem szerint.
Szerencsére ez a hal egész évben fogható (kivéve a tilalmi időszak), és a nagy dunántúli folyókban kiváló állománya él, arról nem is beszélve, hogy szinte minden módszerrel eredményesen fogható. Most épp egy kivételes időszakban vagyunk, ennek a technikáját írom le a magam szubjektív módján.” – Kezdte írását

A méretesek nyomában

Mivel úgy érzem van rá igény, írok pár gondolatot a nagytestű márnák horgászatáról a saját szemszögemből. A fekete öves márnások nyugodtan lapozzanak tovább, számukra biztos kevésbé lesz érdekes.
Nagytestű márna számomra a három kiló feletti. Én a dunántúli folyókat járom (Rába, Dráva, Duna), szerencsére ezek a vizek szép állománnyal rendelkeznek.
Az év minden napján van gyakorlatilag esély, persze az ívási időben én sem piszkálom őket, de igazán ilyenkor és késő ősszel lehet becsapni a nagyokat.
Ez legtöbbször csak néhány nap, amikor egy peca alkalmával akár 8-10 darabot is fogok, három kiló körüli átlagsúlyban. Ilyenkor a nagyjából hasonló méretűek csapatokban vonulnak szaporodni, adott helyeken elidőzve akár napokig. Akkor kell ott lenni.” – kezdte Facebook bejegyzésében a “Márna vadászok csoportban”

Na de hol?

Egyrészt nyilván nem adok pontos koordinátákat, ráadásul különböző méretű folyókon is másképp viselkednek. Az alapvető kulcs tehát a hely és az idő.
Ami azonos a nagy (Duna, Dráva) és a közepes (Rába) folyókon, hogy jellemzően a nagyobb gödrök, medencék, törések alatt és felett állomásoznak ilyenkor egy ideig.
Nem benn a gödörben, hanem azok környékén, gyakran alig méteres vízben.
Mutatja magát, sokszor napközben is!”

Módszerek , és az etetés mellőzése

Ehhez szorosan kapcsolódik, hogy ebben az időszakban nem etetek. Nincs értelme, nem fog a csapat rá állni, inkább figyelek egy darabig az adott helyen. El fogja árulni magát… Ez adja a módszert is, a leghatékonyabb a fenekezés, de a boló is jó lehet.
Rakóssal általában nehéz elérni sajnos ilyenkor. Én erős feeder botokat használok, vékony fonott zsinórt, 30-as mono előke, minimum 2-es vastag húsú horog. Szigorúan végólmos megoldás.
A súly tekintetében két megoldás van.
  • Van a helyben tartott (120-200 gramm), sodrás függvényében.
  • Görgetés alternatív változata ugyanazon a helyen, 50-80 grammal az adott pályát végig kopogtatva. Általában az utóbbi a jobb most.
Előke legalább 70 centi hosszú.
Természetesen a fényváltás és a teljes sötétség a legjobb időszak, akad napközben is, de hangsúlyozom, hogy a hely a legfontosabb! Többet ér tíz percet figyelni, mint akár egyetlen gombócot is dobni… (nyáron, ősz elején kell etetni!)

Csalizás

A csalizás nem bonyolult.

  • Favorit a vastag eső giliszta, utána jön a sajt és biztos furcsa lesz, de a csemege kukorica is nagyon jó.
  • Jók lehetnek bizonyos ízű waftersek is.
  • Giliszta általában kettő, néhány helyen tűzve.
  • Sajt 1,5*2 centi kb, szilikon szálra fűzve.
  • Csontit ilyenkor nem használok. (később annál többet).

Gyakran dobok újat, figyelve, hogy hol fordulnak. Ha nincs kapás tíz percig, új dobás, vagy csali csere. Esetleg változtatok a módszeren (görgetés VS fix helyen).
Nekem az áradó víz a barátom. Sok nagy halat fogok olyankor. Nem kell félni tőle, eszik akkor is, sőt…
Kérdezzetek, szívesen válaszolok, illetve tanulok én is természetesen!

Üdv Viktor”

Érdemes megfogadni a tanácsokat, hisz nem kevés tapasztalattal rendelkezik a sporttárs a folyami horgászatot tekintve!

Köszönjük a tartalmas írást, görbüljön!

(Forrás, képek: Czirják Viktor ;  Márna Horgászok Facebook csoport)

KAPCSOLÓDÓ

A Tisza-tónál is megkezdik a kárókatonák gyérítését

szurkeharcsa

Közel 2,5 kilós sügérrel fogta meg élete halát a hatéves kisfiú!

gyilkosbalna

Néhány hónapja horgászik, de már meg is fogta “bakancslistás álomhalát” Katalin!

szurkeharcsa