Idei 300. pecáját versennyel ünnepelte Seres Karcsi a “2024 – Minden nap peca” kihívásban! A fanatikus folyami horgász az év végéig nem szeretne megállni!
Sokak számára biztos ismerősen cseng Seres Károly neve . A “Seres Karcsi – Riverfishing” brand megálmodója közösségi felületein számol be többnyire élő adások formájában a vízparton töltött idejéről.
Ebben az évben, január 1. kezdettel belevágott egy nagy kihívásba, ami történelmi sikerként zárulhat Szilveszterkor. A “2024 – Minden nap peca” challenge már így is rekordot dönthetett, hisz több mint 300 napon keresztül, naponta legalább egy órát horgászott már barátunk. A 150. és a 200. nap beszámolója után az év utolsó előtti szakaszáról mesélt nekünk, ahol elhagyva a városi Öreg folyót “idegenben” próbált szerencsét, és nem kis példányokkal akadt össze.
Nem mellesleg, a kerek 300. napot egy versennyel jubilálta !
Idegenben kezdett, aztán majdnem megtört a sorozat!
A 202.napon mentem le a Tiszára és pontosan 50 napig voltam ott. A 252. naptól pedig újra Budapesten voltam, így a fővárosi Duna szakasz illetve a ráckevei-soroksári Duna fővárosi szakaszán horgásztam.
Volt olyan eset, amikor majdnem megtört a sorozat. Most is történt ilyen , bár
most szerencsére nem velem, mint amikor a 98.napon elszakadt a bokaszalagom, hanem az autóm egyik alkatrésze adta fel a szolgálatot a 254.nap környékén,
melynek a javítása sajnos több napot vett igénybe.
Azt hittem így megszakad a sorozatom, de szerencsére többen is a segítségemre siettek, így kaptam kölcsön autót. Végül az egyik szomszédom tartalék autóját fogadtam el praktikus okból, mivel ő lakik hozzám legközelebb. Amúgy ő is horgász és nem szerette volna ő sem, hogy az autó hiánya miatt szakadjon meg a sorozatom! Nagyon szurkol nekem a családjával, hogy a teljes évet tudjam abszolválni! Itt is nagyon szépen köszönöm Németh Dávidnak a felajánlást és segítséget!
Néha egy kis módszer és célhal váltás is befigyelt
A tiszai horgászatomat célzottan harcsázással kezdtük és az első hét a harcsákról szólt. Ennek praktikus oka volt. A tiszai túrára Fodor István csapattársammal mentem le. Ő emlékeim szerint 10 napig ért rá és az első hétre be volt tervezve egy bodrogi túra egy jó barátom horgásztanyájára Sárospataktól nem messze.
Sajnos mikor leértünk, már nagyok zavaros volt a Bodrog, így esélyünk nem volt békéshalazni ott. A B opciónk volt, hogy akkor helyette harcsázunk a Tiszán. A Tiszán minden adott volt a sikerhez, pont benne voltunk a kagyló virágzásban (amikor az invazív amuri kagyló tömeges mennyiségben döglik és úszik a víz felszínén) és ilyenkor a harcsák rettentően esznek még fényes nappal is.
A csali a víz tetején úszó büdös kagyló, mással nem is nagyon van értelme ilyenkor harcsára horgászni. Persze gumikesztyű és kézfertőtlenítő alapfelszereltség, nem nagyon lehet nélkülük lemenni a vízre! Harcsát fogtunk bőven!
A döntő többségük 3 kg és 8 kg között mozgott, de sikerült fognunk 10+os harcsákat is!
A legnagyobb siker pedig, hogy Istvánnal sikerült megfogatnom élete eddigi legnagyobb harcsáját, ami több, mint 18 kg-os volt!
Amurok nyomában
Minden túlzás nélkül állíthatom, hogy
az idei év volt az eddigi legjobb amuros évem a Tiszán!
Több, mint 20 amur akcióm volt és a döntő többségüket sikerült is megfognom, egészen pontosan 16 db-ot. Lehet a profi dunai amuros pecások erre azt mondják, hogy nem sok, de a Tisza Tokaj és Záhony közötti szakaszán ez nagyon jónak számít! Ismerek személyesen pár nagyon profi amurost a Tisza ezen szakaszán, de többet idén senki nem fogott közülük ezen a szakaszon. Egyéni rekordokat is sikerült döntenem idén többször is! 2x döntöttem meg a saját egyéni amur rekordomat és ezekkel a halakkal
sikerült átlépnem a 20 kilós álomhatárt is. Az első rekord az 20,50 kg volt, a második pedig kereken 21 kg.
De mégsem ezek az amurok maradtak meg bennem a legjobban, rekord ide vagy oda. Volt egy 19 kilós példányom, aminek a megfogásáért szinte vért izzadtam! Bitang erős fiú amur volt! Ott volt minden! 2x csavarta rá magát a vasmacskára,
emlékeim szerint 1:15 perc volt a fárasztása, de egy napnak tűnt!
1 km-el az akasztás helyszíne alatt sikerült megszákolnom. Rövid mérlegelés után is úgy ment vissza, olyan tempóval, hogy az valami brutális volt! Amúgy sikerült megdöntenem a mindenkori legkisebb tiszai amur rekordomat is, kicsit több, mint 7 kilós példánnyal. A mindenkori legkisebb tiszai amurom 8 kg volt eddig, pedig az első 3 amuromat a Tiszán 1990 augusztusában fogtam 14 évesen!
Tiszai pontyrekordja is megdőlt
Sikerült megdöntenem az idei tiszai szezonomban a tiszai ponty rekordomat is
egy 15+os tiszai ponttyal.
Tudni kell, hogy csak csónakból horgászok a Tiszán 4 éve. A pontyokat es az amurokat nagy számban más-más helyeken kell keresni. Persze az amur is beugrik pontyos helyen, ritkábban a ponty is amuros helyen. De a pontyok inkább az akadók mellett tartózkodnak, biztonságban. Ugye én könnyű, 60 grammos feeder botokat használok döntően, aránylag vékony (28,5-ös) monofil főzsinórral. Az akadók mellől ezzel a technikával nehéz kifordítani a nagytestű pontyokat. Persze van a botzsákban 2 erősebb bot erősebb zsinórokkal, de ha azok vannak a vízben, jóval kevesebb a kapás. Szóval az akadó mellől a 15+os pontyot ki tudtam fordítani minden probléma nélkül. De
volt 2 db olyan pontyom, ahol esélyem sem volt! Úgy mentek, mint a gőzmozdony! Szerintem benne volt a pakliban, hogy mindkettő bőven 20 kg felett volt!
Érdekes, hogy mindhárom ponty a Mézdinnyés Kukorica Wafters Gyömbér nevű csalimra csábult el. Ahogy hallom a szóbeszédből, a környéken szinte minden évben fognak 1-1 db 20+os pontyot a parti pecások erősebb szerelékkel. Ha jól emlékszem tavaly fogták ezen a területen az állítólag tiszai rekordnak számító 30+os pontyot is, halőri hitelesítéssel. Valamiért annak sajnos nem volt nagy sajtója…
Mennyire okozott gondot a nagy dunai árvíz?
Eléggé megnehezítette! Ugye a 253.naptól voltam újra Budapesten. Akkor már elkezdett pezsdülni a víz. Egyből sikerült is fognom az emelkedő vízen egy 9+os pontyot a csepeli nagy-Duna szakaszon.
Amúgy engem a nagy víz annyira nem zavar, mert ilyenkor lehet cserkelni, igaz jóval kevesebb a hely ilyenkor. De ez a víz hatalmas volt, elfogytak a helyek, a partok! Én jól emlékszem a 2013-as nagy vízre is, mert akkor a Dunához közel dolgoztam és szinte ugyanaz volt most is a helyzet.
Odalett egy kedvelt horgászhely is …
Itt kell elmondanom, hogy augusztus 1-el, bőven az áradás előtt
lezártak előlünk horgászok elől egy újabb fővárosi Duna szakaszt. Egészen pontosan a csepeli fácánost vagy más néven a csepeli Rózsadombot.
Ugye ez a hírekben arról híresült el, hogy a még a Miniszterelnök úr is említette ezt a területet, mint illegális szemétlerakó veszélyes hulladékokkal. 2 út vezetett le erre a területre, egy a Dunával párhuzamosan, ezt még korábban, talán május 1-el zárta le az önkormányzat. A másik pedig a nyaraló övezeten keresztül vezető magánutakon. Az ide bevezető utat zárták le a lakók augusztus elején.
Itt a horgászok érdekeit képviselve már augusztus elején, a tiszai túrám alatt írtam a MOHOSZ-nak, ők illetékesség tekintetében átküldték a helyzet leírásomat a FÖHESZ-nek. A FÖHESZ pedig válaszolt nekem, hogy tudnak a problémáról, de sajnos nem tudnak semmit tenni az ügy és az ide horgászni járó, nagyok sok fővárosi horgász érdekében a lezárásokkal szemben. Ez csak azért szomorú, mert nem a horgászok az illegális szemétlerakók és nem a horgászok azok, akik a nyaraló tulajdonosok értékeit bántják! Visszatérve a horgászathoz, így ez a terület a megközelíthetetlensége végett (nincs hol parkolni, mert ahol lehetne most már oda hordják az illegális szemetet, illetve olyan messze van a horgász az autójáról, akár 1 Km-re is, hogy biztonságban otthagyni esélytelen) kiesett. Így szűkült az a terület, ahol az áradást érdemben át lehetett vészelni.
Az áradás alatt azért át kellett ugrani az RSD-re
Amíg nagyon magas volt a víz, addig az egyik csepeli Duna öböl kövezéséről horgásztunk, vagy az RSD Kvassay-zsilip alatti részénél. A nagy Dunán a fő probléma az volt a nagyon magas vízállás mellett, hogy a számunkra elérhető öböl területen is ugyanolyan zavaros lett a víz, mint a nagy-Dunán. Az RSD-nél a fő probléma pedig az lett, hogy eltűnt a víz, ha jól emlékszem 70 cm-t apadt a Kvassay-zsilipnél 2-3 nap alatt, mert árvízvédelmi okokból hermetikusan lezárták a zsilipet, melyen keresztül az RSD-be a nagy-Dunából víz tudna bejutni. A nagy-Duna tetőzése alatt és után volt 3-4 olyan nap, ami betlis volt az RSD-n, de a dunai öbölnél is sikerült 1-2 betlit összehozni. Amint jobban elkezdett apadni a víz, úgy lettek szépen-lassan elérhető helyek a nagy Duna-parton. Ekkor pedig az óriási sár nehezítette meg a horgászatot, gumicsizma nélkül sehol nem lehetett lejutni a partra, sok hétig.
Az apadás iszonyat sok halat hozott viszont
Az apadó vízen sikerült rengeteg halat fogni.
Nem egy olyan napom volt, hogy pl. több, mint 20 db pontyot fogtam az élő Dunán pár órás Peca alatt
egyéb halak mellett. A 2 bot többször soknak bizonyult. Nem egyszer előfordult, hogy mindkét boton 1-1 ponty volt! Soha nem gondoltam volna, hogy az élő Dunában lehetséges ennyi pontyot fogni, bármelyik intenzíven telepített kis tó megirigyelte volna ezt az aktivitást!
Persze tudjuk, hogy ezek a pontyok a nagy víz által szétmosott halastavakból kerültek a Dunába ekkora tömegben, de ha csak a 10%-uk túléli ezt az évet, akkor szép pontyokra lehet majd számítani a fővárosi Duna szakaszon a következő években is!
Két dunai verseny, melyből az egyik pont a 300. napra esett
Mindkét verseny Almásfüzitőn volt 6 nap különbséggel. Az első verseny az hosszúelőkés szabályrendszerben történt. Ekkor még magas és zavaros volt a víz, egy partközeli horgászatot toltam végig. Sikeresnek bizonyult a döntsem, mert
sikerült a szektor 2. helyét elcsípnem, ami az összetett 6.helyre volt elég.
A második verseny pont a 300.napon zajlott.
Ez a verseny egy szabadstílusú verseny volt, nem voltak olyan kötöttségek, mint 1 héttel korábban. Addigra a víz szépen letisztult és sokat apadt is. Ugyanazzal a stratégiával vágtam neki, mint az előző versenynek, ami a tiszta vízen már nem bizonyult jó döntésnek! Ugyan később váltottam, sikerült is fognom halat, de érdemben nem tudtam beleszólni a szektor eredményeibe! Majd jövőre!:) .
Közel a cél, az egész évet végighorgászni!
Mivel
szökőév van, a cél az a 366 nap!
Hogy meglesz-e? Ha a Jóisten megsegít, na meg a családom is, élén a feleségemmel kibírja még ezt a kis időt, na meg az autó sem kezd el vacakolni, akkor nem lehet kérdés, hogy meglesz a teljes év!”
Sok sikert kívánunk kihívásod teljesítéséhez, Karcsi!