#talaljfogast
Image default

Brutális mennyiségű törpét szedtek ki Csongrádban!

Brutális mennyiségű törpét szedtek ki Csongrádban! 2 tonna felett emelt ki a vizekből a Szövetség!

Múlt hét hétfőn és kedden ismét felnézésre kerültek a törpeharcsa-varsák! – osztotta meg a Horgász Egyesületek Csongrád Megyei Szövetsége.

Mint írták, Atkán, a téli alacsony vízállás és a helyismeret ismét jelentős fogást bizonyított, közel 2 000 kg jellemzően 4-6 dkg átlagsúllyal rendelkező állomány került kifogásra.


Kedden már Mártélyon is mutatkozott a mély vízbe elvetett szerszámok fogási hatékonysága, több mint 800 kg törpeharcsa került kifogásra, míg a matyéri – egy soron elvetett 20 db varsa – felnézett eszközök továbbra is stabilan fogják a 140-160 kg-ot a tározó legmélyebb szakaszain.

A varsák felnézését jövőhéten folytatják: kedden Atkán, szerdán Mártélyon és a Matyéren lesznek munkatársaik – jegyezték meg.

Az utolsó felnézésre is összejött pár zsák törpe a malomzugi Holt-Zagyván!

Egészen pontosan 380 kg-nyi!

A Malomzugi Holt-Zagyván a KTVHESZ befejezte a törpeharcsa szelektív halászatát – osztotta meg közösségi oldalán a Közép-Tisza-Vidéki Horgász Egyesületek Szövetsége.

Mint megjegyezték, az utolsó varsa felnézés során 380 kg törpeharcsa került a vízterületről eltávolításra. A horgászoknak külön köszönték a türelmet. A varsákat pedig áthelyezték a Nagykunsági Főcsatorna törökszentmiklósi szakaszára ahol táblák is tájékoztatják a horgászokat erről.

Mint tájékoztatták a posztban a horgászokat, hogy a KTVHESZ és a munkát végző halászok sem értékesítenek és nem ajándékoznak el a vízparton törpeharcsát.

Pár napja is 1160 kg törpét likvidált a Közép-Tisza-Vidéki Horgász Egyesületek Szövetsége!

Szerte az országban dübörög a törpeharcsa gyérítés. 

A KTVHESZ a Malomzugi Holt- Zagyvából 1160 kg törpeharcsát távolított el a hétfőn történt varsa felnézés után – jelentette be közösségi oldalán a Közép-Tisza-Vidéki Horgász Egyesületek Szövetsége.

1400 kiló törpét szedtek ki Atkán is pár napja!

Szép eredménnyel kerültek felnézésre a törpeharcsa-varsák a Horgász Egyesületek Csongrád Megyei Szövetségénél is!

Kedvező időjárási viszonyok mellett történt a törpeharcsa-varsák első felnézései – osztotta meg közösségi oldalán néhány napja a Horgász Egyesületek Csongrád Megyei Szövetsége.

Mint megjegyezték, kiemelkedő fogás egyenlőre az Atkai-holtágon mutatkozott,

első alkalomra közel 1400 kg került kifogásra.

Sajnos évről-évre nő a törpeharcsák száma a Balatonban is!

Három balatoni, egy invazív és két őshonos halfaj táplálkozását vizsgálta a HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet (BLKI). Kutatásukból kiderült, bár az invazív fekete törpeharcsa zömmel mást eszik, mint őshonos társai, a törpeharcsa hatékony ragadozó, okkal retteghetnek tőlük őshonos halaink. A kifogott fekete törpeharcsákat ezért sem szabad visszadobni a Balatonba, sőt, a fiatal egyedek kifogását is támogatják. A szakemberek hosszabb távon abban bíznak, a törpeharcsák ivadékfelhőinek eltávolítása sikeres lesz.

Egyre növekszik a fekete törpeharcsák (Ameiurus melas) egyedszáma a Balatonban. Míg a korábbi években a faj csupán elvétve volt jelen,

2022-re a parti régió fogásainak csaknem a 20%-át ez tette ki.

Ezért is vizsgálták meg a HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet munkatársai az inváziós fekete törpeharcsa és két őshonos halfaj, a sügér és a bodorka testméret- és évszakfüggő táplálkozási szokásait.

Vizsgálják, mely fajokra lehet veszélyesa törpeharcsa

A kutatásból kiderült, jelentős mértékű különbségek vannak a fajok táplálkozásában. Azaz nem teljesen ugyanazt és nem teljesen ugyanolyan mennyiségben eszik, valamint nem ugyanott keresnek táplálékot a vizsgált halak. A kutatók részben emiatt, de egyelőre nem tapasztalták, hogy csökkent volna az őshonos halak száma a Balatonban a törpeharcsa hatására.

„Ha megnőne a fekete törpeharcsák egyedszáma a tóban, ez a helyzet valószínűleg nagymértékben megváltozna” – mondta Czeglédi István, a BLKI tudományos munkatársa. Ugyanakkor azt még vizsgálják, mely fajoknak lehet vetélytársa a törpeharcsa.

Kimutatták, a fekete törpeharcsa főleg makrogerinctelenekkel (azaz a szabad szemmel látható, gerinctelen állatokkal, mint például csigákkal, kagylókkal vagy rovarlárvákkal) és halakkal táplálkozik. Bár jelentős mennyiséget fogyasztanak halakból is, és minél nagyobb a méretük, annál többet esznek, a hallal való táplálkozásuk nem függ az évszaktól.

Így hat negatívan a törpeharcsa az őshonos halakra

A sügér szintén nagy mértékben fogyaszt halakat és vízi makrogerincteleneket, de a táplálékát adó kisebb állatok eloszlása egyenletesebb, mint a törpeharcsánál. A bodorka pedig főleg makrogerinctelenekkel és növényekkel táplálkozik. A várakozásokkal ellentétben jelentős mértékű táplálkozási különbözőséget mutattak ki a három vizsgált faj között. Az eredmények alapján

a balatoni fekete törpeharcsa elsősorban közvetlen ragadozáson keresztül hat negatívan az őshonos halakra,

míg a különböző táplálékalkotókért zajló versenyen keresztül kevésbé.

Ki kell meríteni már az ivadékokat is

Amúgy évek óta a fekete törpeharcsák kifogására bátorítják a balatoni horgászokat. Korábban tilos volt merítőszákkal halat fogni, de a kikötők vizében fekete felhőként vonuló törpeharcsa-ivadékokat már szabad, sőt, ajánlott is kimeríteni. A szakemberek szerint még korai ennek pozitív hatásáról beszélni, mindenesetre a kezdeményezést biztatónak látják. Ugyanakkor az ivadékfelhőket egyelőre csak horgászok meríthetik ki, mert ehhez a tevékenységhez alapvető fajismeretre van szükség, hogy más (őshonos) fajokat nehogy eltávolítsanak.

A fekete törpeharcsa 2022 júliusában került fel az Európai Unió számára veszélyt jelentő inváziós fajok listájára,

és itthon is szigorú jogszabály védi tőlük a Balatont. A kifogás utáni vissza nem dobáson és az ivadékfelhők kimerítésén túl más beavatkozást nem javasolnak a szakértők.

„Sem a fajspecifikus betegségeket, sem az invazív ragadozó halfajok betelepítését nem tartjuk jó ötletnek, mert ezek beláthatatlan következménnyel lehetnek más fajokra” – tette hozzá Czeglédi István.

(Forrás: Magyar Állatvédelem, HCSMSZ, KTVHESZ)

Halazin

KAPCSOLÓDÓ

Éppen egy méteres, 25+os amur rontott rá a tigrismogyoróra az RSD-n!

gyilkosbalna

Temérdek nagyhalat hozott a baráti pontyozás Látóképen!

gyilkosbalna

Gyönyörű, 25 kilós tövessel dőlt meg a békésszentandrási Sirató-holtág rekord!

gyilkosbalna