#talaljfogast
Image default

A Desedán is lövik a kormoránokat!

A Desedán is lövik a kormoránokat! Az Egyesület idén is megkérte és megkapta a hivatalos engedélyt a hatóságoktól a nagy kárókatona gyérítésre és riasztásra, az őshonos halállomány védelmében.

Közösségi oldalán számolt be róla a Deseda – Horgászparadicsom Somogyban, hogy egyesületünk vízterületén, a Desedán az idei szezonban ismételten megjelentek a nagy kárókatonák, ismertebb nevükön a kormoránok.

Megjegyezték, hogy az Egyesület idén is megkérte és megkapta a hivatalos engedélyt a hatóságoktól a nagy kárókatona gyérítésre és riasztásra, az őshonos halállomány védelmében! Így hivatásos halőreik minden engedély birtokában -a területileg illetékes vadásztársasággal együttműködve-

megkezdték a riasztási és gyérítési munkálatokat.

Kérik továbbá a tagságot, horgásztársakat, hogy segítsék a munkájukat. Amennyiben nagyobb csapat kormoránt látnak értesítsék a halőri ügyeletet! – jegyezték meg.

Retteghetnek a kormoránok Csongrád-Csanádban is!

A Horgász Egyesületek Csongrád Megyei Szövetsége a következő hónapokban fogja végezni a nagy kárókatonák gyérítését. 

Tájékoztatjuk a horgászokat hogy a HECSMSZ hivatásos halőri csapata a következő hónapokban – egyeztetve a vadászatra jogosultakkal – nagy kárókatona riasztást és gyérítést fog végezni vízterületein – jelentette be a Horgász Egyesületek Csongrád Megyei Szövetsége.

Mint írták, a nagyobb létszámú nagy kárókatona csapatok jellemzően november végén, december elején érkeznek hazánk területére. Ám idén megjelenésük pár héttel korábban történt. Ezért e halvédelmi tevékenység megkezdése szükségessé vált.

A HECSMSZ halőri csapata idén is kiemelt támogatással kezdi meg vizein (Tisza-Maros-Hármas-Körös folyók, Akolszögi-, Atkai-, Mártélyi-, Gyálai-holtágak, Maty-éri víztározó) a nagy kárókatona riasztási és gyérítési tevékenységét. Az Európa északi területeiről (Finnország, Svédország stb.) érkező halfagyasztó madarak tömeges jelenléte évről évre nő. Útjuk során a Kárpát-medence – az enyhe telek miatt – igazi “svédasztal” – tette hozzá a Szövetség.

A hazai halállomány védelme érdekében, kötelességünk vizeinken a nagy egyedszámú kormorán csapatok tartós jelenlétének kialakulását megakadályozni – hangsúlyozták. A HECSMSZ a természetvédelmi területeken történő gyérítéshez szükséges engedély birtokában – az érintett vadásztársaságok bevonásával – az engedélyben foglaltak szerint fogja végezni a sörétes lőfegyverrel történő tevékenységét.

Miért is kell védekezni a nagy kárókatona ellen?

A kormoránok hármas kártétele miatt:

  • Tetemes mennyiségű halat fogyaszt. A szakma napi 0,5 kg/egyed fogyasztással számol.
  • Naponta 3-5 kg/egyed sebzéssel is számolni kell, mert a nagyobb 2-3 kilós halakra is vadászik, vágja-csípi őket, de lenyelni csak a max. 1-1,5 kg-os példányokat tudja. A megsebzett halak pedig elfertőződnek, kivéreznek és később elpusztulnak.
  • A harmadik kártételi mód sem elhanyagolható, mégpedig az, hogy az egész télen zaklatott békés halak – mivel nem tudnak vermelni és a víz táplálékszegény – tavaszra legyengülnek és fogékonnyá vállnak a betegségekre, amelyek végezhetnek velük.

(Forrás: Deseda – Horgászparadicsom Somogyban  Horgász Egyesületek Csongrád Megyei Szövetsége, Borítókép: Pixaby illusztráció)

Halazin

KAPCSOLÓDÓ

Fokozottan védett lápi pócokat telepített a MATE!

gyilkosbalna

Hány éves lehet a valaha élt legidősebb tokhal?

szurkeharcsa

Egy 179 centis harcsa is horogra akadt az Őszi baráti harcsafogó versenyen a Lőrintei tavon

gyilkosbalna