#talaljfogast
Image default

Közel fél tonnányi, egynyaras kecsegéket telepített a Szövetség!

Közel fél tonnányi, egynyaras kecsegéket telepített a Szövetség!

Idén is folytatódik a Szövetségünk berkeiben már több mint évtizede zajló kecsegetelepítési program, melyet idén már pályázati forrás is segít – osztotta meg a Körösvidéki Horgász Egyesületek Szövetsége.

Mint hangsúlyozták, a KHESZ önerejéből és a MOHOSZ ÁPFE-VI/7/2024. „a kecsege állománynövelő telepítése és a fogások monitorozása a foghatóvá tétel érdekében” című pályázat keretében,

2025. 04. 01-én 450 kg egynyaras, átlagosan 30 dkg egyedsúlyú kecsege került kihelyezésre folyóvizeinkbe.

A vérteshalakat a Rideg & Rideg Fish Farm Kft. biztosította számukra. Köszönik továbbá a MOHOSZ támogatását, a haltermelő partnerük és a telepítésben közreműködő kollégáik munkáját és támogatását.

Nagyszabású program indul a kecsege állomány növeléséért a Tiszán!

Jelenleg Magyarországon a kecsege jogszabály alapján nem fogható státuszban van. Abban az esetben, ha sikerül bizonyítani a faj megfelelő állományát, akkor – jogalkotói, szakmai felügyeleti támogatás esetén – első lépésben,

az éves tiszai területi jeggyel rendelkező horgászok évente 2 db, 60 cm feletti példányt vihetnek el majd

– osztotta meg közösségi oldalán a Közép-Tisza-Vidéki Horgász Egyesületek Szövetsége.

Mint írták, 2021. évben program indult a kecsege halfaj állománynövelésére és állományi felmérésére. A MOHOSZ közfeladat-ellátása keretében, az érintett területi horgászszervezetekkel együttműködve egy komplex szemléletű, középtávú szakmai programot indított. A program kitűzött célja annak bizonyítása és biztosítása, hogy a faj állománya megengedi, illetve megengedje azt, hogy ezt az egészséges, szálkamentes gasztronómiai különlegességet – szigorú méret- és darabszám-korlátozás mellett – ne csak a tenyésztett állományokból, hanem természetes vízi fogásokból is lehessen ünnepi alkalmanként biztosítani a családok asztalára.

A kecsege telepítések a program indítása óta minden évben megtörténtek, most itt az idő, hogy a kutatók megvizsgálják a Tisza folyó kecsege állományát. A monitoring kutató halászatok 2025. 01. 28.-29.-én történnek a KTVHESZ hasznosításában álló folyószakaszon.”

Magyarországon egyre nagyobb hangsúlyt kap az őshonos halfajok, így a kecsege állományának megőrzése és növelése. Az ilyen programok célja a biodiverzitás fenntartása, a természetes vizeink élővilágának védelme és a fenntartható horgászat elősegítése. Telepítésekkel, kutatásokkal és szabályozásokkal biztosítják az őshonos halak jövőjét a hazai vizekben.

(Forrás: KTVHESZ)

Halazin

KAPCSOLÓDÓ

Termetes süllők és balinok ugrottak be a körösi pontyok mellett Kolláth Andrásék családi pecáján!

gyilkosbalna

Történelmi vízállással tetőzhet a Rába!

gyilkosbalna

Mogyoró-ananász kombóra ugrott rá a váratlan februári amur!

gyilkosbalna