Véget értek a KHESZ idei pontytelepítései: 268 174 kg került a vizekbe!
A ponty az a halfaj, amit a KHESZ, a környező horgász egyesületek és az országban működő vízkezelők egyaránt a legnagyobb arányban és mennyiségben telepítenek a vizeikbe – kezdte bejegyzését közösségi oldalán a Körösvidéki Horgász Egyesületek Szövetsége.
Mint írták, a korábbi évekhez hasonlóan, a területi jegybevételeink pozitív alakulásának figyelembevételével, valamit az előző év telepítési mennyiségeit szem előtt tartva – és lehetőség szerint azt mindig valamelyest meghaladva – igyekeztek meghatározni az idei évi pontytelepítéseket a vízterületek típusa, mérete, látogatottsága illetőleg frekventáltsága függvényében.
A pontyok beszerzése saját halastavi termelésből, illetve haltermelő partnerektől történő vásárlás útján valósult meg. A halasítási munkákat február 14-én kezdték és december 12-én zárták.
Hatalmas mennyiség került a vizekbe!
Az év során 53 munkanapon telepítettek pontyokat vizeikbe, összesen 321 helyszíni lehelyezés valósult meg.
A 2024. évi KHESZ pontytelepítések, számok tekintetében az alábbiak szerint alakultak:
Előnevelt 980.000 db
I. nyaras 10.175 kg
II. nyaras 17.975 kg
III. nyaras 223.827 kg
Extra 15.638 kg
Anyaponty (piaci lehetőségek függvényében) 559 kg
Összesen (előnevelt nélkül): 268.174 kg
Ez a mennyiség a KHESZ kezelésében lévő 2400 hektár kezelt területére leosztva hektáronként 111 kg ponty telepítést jelent. (A területadatból legnagyobb arányt a folyók és szakaszaik képviselnek.) Ez a kisebb és frekventáltabb víztesteken felkúszik akár 350-400 kg/hektárig, még a kiterjedtebb folyószakaszokon 30-50 kg/hektár körül alakul.
Saját nevelésű pontyok is kerültek a vizekbe
Saját termelésből a teljes háromnyaras ponty mennyiség közel felét, 120.315 kilogrammot sikerült biztosítani. Itt kell megjegyezni, hogy az őszi lehalászások során mind az Ecsegfalvi, mind a Csökmői Halgazdaságban rekordtermés született. Köszönjük a halastavi feladatvégzést egész évben ellátó halász munkatársainknak, illetve az abban alkalmanként közreműködő halászok kitartó munkáját, továbbá minden munkatársunknak a telepítésekben való közreműködést – jegyezte meg a Szövetség.
A telepítések kapcsán kiemelten köszönik a segítséget és a támogatást a MOHOSZ-nak, ahonnan két pályázati forrásból is érkezett támogatás annak érdekében, hogy a horgászvizek törzsállományának fejlesztése megvalósuljon. A pontytelepítéseket a körülmények lehetőség szerinti legjobb optimalizálásával kívánják megtervezni 2025-ben is, melynek egyik legelső elemeként jövő év tavaszán, még az idei pályázati forrásból realizált egynyaras tiszai nyurgaponty kerül folyóinkba a tájfajta állományának fejlesztése céljából.
Legfőbb céljaik egyike továbbra is a Körösök-vidékén a vizek megfelelő halasítása, a horgászélmények, illetve a „szép-fogások” lehetőségének biztosítása, mely érdekében folytatják a munkát a továbbiakban is!
(Forrás: Körösvidéki Horgász Egyesületek Szövetsége)