Rekkenő hőségben érkezett és kegyetlenül küzdött a rekordlistás tiszai amur! Pap Zoltán jó fél órán keresztül kapaszkodott a botba, mire sikerült a 22,6 kg-os amurt megszákolnia!
A kánikulában sincs megállás, 20 kg feletti tiszai amur került horogra! – osztotta meg a remek hírt közösségi oldalán a Horgász Egyesületek Csongrád Megyei Szövetsége.
Mint megjegyezték, tudják, hogy a Tiszában élnek szép amurok és azt is, hogy elsősorban a nyári melegben lehet őket horogra csalni, ám jó, amikor erről meg is tudunk bizonyosodni.
Augusztus 19-én délután fél kettőkor, a Tisza algyői szakaszán vágott be Pap Zoltán egy erőteljes kapásra, majd jó fél órán keresztül kapaszkodott a botba, mire sikerült a 22,6 kg-os amurt megszákolni. Ugyanezen a napon több kisebb ponty és amur mellett egy újabb rekordméretű, 18 kg-os példány is akadt horgásztársunk horgára, így nem is csodálkoztunk, amikor a bejelentésben így fogalmazott: “… 𝙖𝙢𝙞́𝙜 𝙚́𝙡𝙚𝙠 𝙤̈𝙧𝙤̈𝙠 𝙚𝙢𝙡𝙚́𝙠 𝙢𝙖𝙧𝙖𝙙 𝙨𝙯𝙖́𝙢𝙤𝙢𝙧𝙖 𝙚𝙯 𝙖 𝙣𝙖𝙥!”
Ezzel a fogással Pap Zoltán nemcsak a 2024-es, de az abszolút rekordlistájukon is átvette a vezetést ezen halfaj tekintetében!
Hogyan horgásszunk eredményesen amurra? Hogyan horgásszunk eredményesen amurra?
Korábbi cikkünkben Lábas Norbit kérdeztük, írásában segít nekünk megismerni a nádrágók célzott horgászatát A-tól Z-ig.
A nyár egyik slágerhala egy vehemens, kapitális méretekre is megnövő invazív halfaj az amur. Kisebb és nagyobb, természetes és mesterséges vizek felmelegedésekor esznek igazán. A nyár beköszöntével már akár beeső halként, akár célzott horgászat eredményeként számolhatunk velük.
Lábas Norbit, a MAHOR szakíróját kértük meg, vezessen be minket a nádrágók eredményes ,célzott horgászatába. Kezdjük az alapoktól!
Mikortól kezdődik az amur szezonja, és meddig tart?
Ezt vize válogatja, némelyik víz esetében, legfőképp az intenzíven telepített magántavakon sokkal hamarabb beindulnak,
általában már tavasz végével jól foghatók, 20 fokos vízben már habzsolnak.
Más a helyzet a csatornákon és a folyókon, öblökben nagy általánosságban elmondható, hogy az igazi kánikula bedorobbanásával együtt indul az igazi amurszezon.
Ahogy a víz hűlni kezd szeptember-október környéke még majdnem ugyanolyan erős, ekkor szedik össze a télre szükséges plusz kalóriákat.
Hol , milyen vizeken érdemes keresni őket? Vannak úgymond „AMUROS JELEK”, melyeket érdemes figyelni?
“Az amurok minden víztípusban megtalálják a számításaikat, legyenek azok keskeny csatornák, vagy többszáz hektáros bányatavak. Többféleképpen is elárulják magukat,
legfőképp a felszíni napozás során lehet kiszúrni őket, de a lerágott nád is árulkodó lehet
. Kedvenceim a csatornák és a Duna, a Kiskunsági-főcsatornára járok a legtöbbet nagy amurok után kutatva.”
Milyen módszerekkel, felszereléssel horgásszunk célzottan amurra?
“Legjobbfogósabb az, ha egy szépen felépített, előetett pályán horgászunk, ahová vissza-visszajárnak az amurok. A kereső peca sokkal több erőfeszítést és szerencsét is igényel, de akár 1-1 éjszaka is beadhatja életünk amurját.
Az amur egy igazi vadállat, hatalmasat képes küzdeni, ami miatt a szerelék minden eleme fel kell legyen erre készülve.
Pengeéles, de nagyon erős horgokra van szükség, vastag monofil főzsinór, amivel mindig készülök.
De az extra nagy és erős merítő, illetve a biztonságos matrac/bölcső és kellően hosszú mérlegelő is alap az amurozásnál.
Fonott főzsinórt felejtsük el, teljesen felesleges és a halnak sem tesz jót.
Hogyan etessünk, mivel csalizzunk?
“Azokat a szakaszokat kell megetetni, ahol látjuk a korábban említett jeleket. Ha szoktató etetés mellett döntünk, akkor érdemes egy rendszert belevinni és a lehető leghosszabb ideig háborítatlanul hagyni.
Gyors példát mondok; mondjuk két hétig etetni kétnaponta, de addig egyetlen egyszer sem horgászunk rá.
A mennyiség? Nos, hát az nem éppen lesz kevés, mert alkalmanként 2-3 kiló maggal/bojlival számolva is ez tetemes.
Ennél kevesebbet nem érdemes beszórni, mert ennyit kis túlzással egy nagy amur is megeszik.
Sosem egy helyre, mindig szétszórva szoktam etetni, amit ha van kemény rész akkor oda összpontosítok, de nem tartom létfontosságúnak, többször fogtam amurt iszapról is.
Ha nem méteres lágy iszap, hanem vékonyabb, akkor az amurnak nem lesz akadály, pláne előetetésnél, gyorsan kifürdik.
Erjesztett, vagy főtt magvak alapkellékek, de én az óvatos amurokat szeretném becsapni, ezért főképp tigrismogyoróval etetek és csalizok, de kifejezetten amuros bojlit is eredményesen szoktam használni.
Csalikat Általában az etetésre használt szemekből szoktam válogatni, azokat vagy magában, vagy egy pici feltűnő pop-up golyóval füzérben kínálom fel. Utóbbi időben sok amurt fogtam viszont Ronnie-rigen felkínált egy szem pop-uppal is.
Viszont olyan esetekben amikor nagyon óvatosak az amurok és minden csali érintetlen marad, akkor szoktam egyetlen szemet felfűzni az etetésre használt mogyoróból, vagy bojliból.”
Volt már dolgod igazán kapitális példánnyal?
“Az eddigi
legnagyobb amurom egy kiskunsági 22 kg feletti torpedó,
de nagyon büszke vagyok a legutóbbi amurozásom eredményére, ahol egy reggeltől estig tartó pecán 10 db amurt fogtam 15 és 21 kg közötti súlyban a Hidegvölgyi tavon.”
Tekintsétek meg Norbi Youtube csatornájáról az egyik eredményes amuros pecájának összefoglalóját.
Köszönjük a hasznos tippeket Norbinak!
(Forrás: Lábas Norbi Fishing TV, Lábas Norbi Horgászblogja)