Hatalmas rózsaszín busa akadt a hálóba a Tisza-tavon! A karácsony előtti napokban Tiszafüreden fogták ki a 31 kilós óriást!
Ökológiai halászatot folytattak néhány napja a Tisza-tavon. Ennek során pedig nagy meglepetésre egy ritkaságnak számító, különleges színű pettyes busa is hálóba került – osztotta meg a Tisza-tavi Sporthorgász.
A halat a folyó tiszafüredi szakaszán fogták,
melynek súlya 31 kg volt.
Különleges színezetű méretes busával tört meg a jég Lövei Istvánéknál a Pilismaróti-öbölbenis!
A két szerencsés horgász magazinunknak is beszámolt a nem mindennapi planktonevő partratereléséről.
Lövei István és Lövei Balázs egy maradandó élménnyel gazdagodtak nemrégiben. A Duna egyik közkedvelt, invazív planktonevőktől hemzsegő részén, a Pilismaróti-öbölben próbáltak szerencsét. Apa és fia évek óta együtt horgásznak, de nagyjából 4 éve kezdtek el célzottan, komolyabban busára horgászni.
” Szentendreiek vagyunk. Idén 4. éve horgászunk horgászunk a busákra kisebb-nagyobb sikerekkel. Mi nagyon szeretünk rájuk horgászni ,mivel egy igazi élmény a fárasztásuk.
Igazán nagy példánnyal még sosem volt dolguk. Mindeddig! A nagy melegben a felszínen zabáló példányokra való tekintettel úszós módszerrel, saját készítésű busafával, és Tamási Andrea által készített tablettákkal horgásztak.
Eddig sajnos minket elkerültek ezek a szép nagy halak, de most ezzel a csodás busával megtört a jég.
A hal pontos tömege 18,8 Kg volt , és 96 cm testhosszal rendelkezett.
Gratulálunk a gyönyörű fogáshoz!
Hasonló egyed, vagy akár ugyanez feltűnt már az öbölben!
Nem balin, hanem génhibás busa a pilismaróti „szellemhal”! Meglehetősen furcsa hallal hozott össze a sors egy horgászt a Pilismaróti-öbölben. A Magyar Haltani Társaság szerint egy albínó busáról lehet szó.
A Magyar Haltani Társaság a természetes vizek haltani vizsgálatával foglalkozó kutatók, valamint a velük összefogó, vizeinkért és halainkért tenni akaró személyek közös szervezete. Társaságuk célja a Kárpát-medencei természetes vizek halaira irányuló faunisztikai, ökológiai, természetvédelmi és halászati kutatások ösztönzése, az eredmények és tapasztalatok közkinccsé tétele, a természetes vizek halállományának megóvása és jobbítása. Feladatuknak tekintik továbbá ezen területekkel kapcsolatos ismeretterjesztő munkát, valamint a kulturális hagyományok és a magyar haltani szaknyelv ápolását is.
Nem véletlen tehát, hogy ritkán fogható halakkal, vagy különleges felvételekkel keresik meg rendszerint a Társaság szakértőit.
A napokban a Pilismaróti-öbölben készített egy szerencsés horgász egy felvételt. A felvételen látható hal elmosódott körvonala alapján a beküldő balinra tippelt, de ilyen fehéret még látott korábban. Levelében a Társaság szakértőit kérdezte, hogy milyen hal is lehet, és mitől ilyen a színe?
Mint válaszukban írják, a videofelvételből kivágott első képen a hal alakja valóban balinra hasonlít, de ha egy botot beleszúrunk a vízbe és azt oldalról nézzük, sokkal rövidebbnek látszik a fénytörés miatt. Itt is az a helyzet, hogy a hal testmagassága a valóságban nagyobb, mint amilyennek látszik. A második képen pedig azt látni, hogy a hal tátott szájjal úszik. Ez a planktonevő busák jellemzője.
A nagy mellúszó pedig arra vall, hogy a hal egy pettyes busa (Hypophthalmichthys nobilis).
A színét egy genetikai hiba okozza, ami miatt nem termelődik bőrében a melanin nevű barnásfekete pigment. A guanin viszont bőséggel, ettől fehér, gyöngyház fényű. Nem albínó, mert akkor egyik pigment sem lehetne jelen, és akkor a hajszálerektől halvány rózsaszín lenne.
(Forrás: Magyar Haltani Társaság, Lövei Balázs Facebook. Képek, borítókép: Magyar Haltani Társaság, Lövei Balázs)