Különleges, vitorla alakú, kocsonyás lények sodródtak partra Észak-Írországban! A velella velella elnevezésű telepes medúzákkal azért érdemes óvatosan bánni, csípésük ártalmatlan, de eléggé kellemetlen.
Bizarr megjelenésű, a portugál gályával rokonságban álló telepes medúzák sodródtak partra Észak-Írországban – írja a BBC forrásait idézve a 24.hu. Mint írják, a Velella velella néven ismert, élénk kék színű tengeri élőlények vitorlához hasonló szerkezetükkel tudnak mozogni az óceán felszínén.
A közelmúltban a térségben a szelek erősek, az áramlatok pedig változóak voltak, ezért kerültek szárazföldre az állatok. Dr. Jonathan Houghton, a Belfasti Queen’s Egyetem tengerbiológusa szerint a Velella velella nagyban eltér a strandokról jól ismert medúzáktól: apró, 5-8 centiméteres élőlényekről van szó, amelyek a hidraállatok közé tartoznak – közölte a 24.hu.
Valójában egy-egy egyed nem egyetlen állat, hanem több, kisebb élőlényből álló kolónia.
Mint megjegyezték, a velella velella jellemzően tavasszal vetődik partra. A jelenséget gyakran felerősítik az Egyesült Államok déli részén és a Karib-térségben kialakuló viharrendszerek, a tömeges partra sodródások általában néhány héttel a viharok elcsendesedése után következnek be.
Bár a planktonnal táplálkozó állatok egyáltalán nem agresszívek, nem ajánlott hozzájuk nyúlni, mivel bőrirritációt okozhatnak. Csípésük ártalmatlan, de kellemetlen.
Nemrég a tolnai Duna-holtágban is medúzák tűntek fel
Medúzák jelentek meg a Fadd-Dombori Duna-holtágban Tolna vármegyében – adta hírül a Tolna vármegyei hírportál, a teol. A lap egy videót is megosztott a teljességgel szokatlan állatokról. Úgy tudni, a felvételt a portál egyik olvasója készítette. A filmkockákon jól láthatóak az úszkáló medúzák, amelyekből nem csak egy-két példány bukkan fel, hanem tucatjával lepték el a folyó holtágát – osztotta meg társoldalunk, a Lelépő!
A Teol értesülései szerint a mindössze néhány centiméter átmérőjű édesvízi medúza, a Craspedacusta sowerbii feltehetően Kínából származik, mára már invazív fajnak számít. Nem kell tőlük félni, ártalmatlanok. Ugyan vannak mikroszkopikus méretű csalánsejtjeik, melyekben méreganyag található, ezek azonban csupán az egészen apró szervezetekre veszélyesek.
Mit keres a medúza a Dunában?
A szakértők szerint több kiváltó oka is lehet a medúzák megjelenésének, amelyek között pozitívak és negatívak egyaránt vannak. Pozitív ok lehet a vízminőség javulása, ami a Dunára is igaz. Negatív indok lehet a terjedés mesterséges segítése, például nem megfelelően tisztított sportfelszereléseken keresztü. De ide tartoznak a globális felmelegedés hatásai is, ami a Duna esetében melegebb vizet és gyakoribb kisvizes időszakokat jelent.
A medúza előfordulásának komplex ökológiai hatásai – vagyis hogy mit okoz a táplálékhálózatban – nem teljes mértékben ismertek. Annyi bizonyos, hogy jelenléte teljesen átalakítja a vízi táplálékhálózatot – nyilatkozta még tavaly Abonyi Andrást, az Ökológiai Kutatóközpont Vízi Ökológiai Intézetének tudományos főmunkatársa annak kapcsán, hogy akkor egy, Bécshez közeli dunai kikötőt leptek el a medúzák.
(Forrás: 24.hu/BBC, teol/Lelépő,Fotó: Robert McCombe)