A Földközi-tengerben a kékúszójú tonhal szabadidős célú halászatának csalása miatt indított nagyszabású nyomozása eredményeként 67 ember ellen emeltek vádat a franciaországi Aude régióban. Emellé közel 177 000 eurós (70 millió Ft) bírságot szabtak ki.
Pénzbírságok és eszközök elkobzása
67 halász ellen indult eljárás a Földközi-tengeren a kékúszójú tonhal illegális halászata miatt. Míg a többi vádlottat az év végéig nyilvános tárgyalásra idézik be. Az eddigi kiszabott büntetések összege 177 ezer euró körüli pénzbírság (70 millió Ft), százas nagyságrendben nagyméretű horgászbotok elkobzása és több tucat kékúszójú tonhalra vonatkozó halászati engedély visszavonása” – részletezte közleményében a francia biodiverzitásért felelős hivatal (OFB).
A kékúszójú tonhal a törvény célkeresztjében
Az ügy még 2019 novemberében indult, amikor a hivatal ellenőrei „Narbonne-Plage kikötőjében egy plakáton észrevették, hogy egy szabadidős tonhalhalász klub tonhalversenyt szervez”. Ezt követően döntöttek úgy, hogy ellenőrzést végeznek, és a narbonne-i ügyészség égisze alatt nyomozást indítanak.
Az összegyűjtött információk alapján derítették fel a 2017 és 2020 között 168 kékúszójú tonhalat érintő csalássorozatot, valamint az ezekhez kapcsolódó közel ezer szabálysértést. Emellett a szabadidős tonhalhalászati klub által elkövetett kvótatúllépésre (…) is fény derült” – tette hozzá az OFB.
Szigorú szabályozás
„A faj halászatára nagyon szigorú, kvótákat előíró, a fogásokat és az értékesítést korlátozó szabályozás vonatkozik. A szabadidős horgászat sem mentesül e kötelezettségek alól” – áll a sajtóközleményben.
Miért érte meg csalni a kékúszójú tonhallal?
A valaha volt legdrágább tonhal 2019. januárjában kelt el 3,1 millió dollárért, mai árfolyamon 1,1 milliárd forintért
– írta meg az Instylemen.
Jogos a kérdés: mi kerül ennyibe egy halon?
A kékúszójú tonhal egy ritka, a túlhalászás miatt alaposan megfogyott állományú faj, mely kétszáz kiló felettire megnő. Míg a konzervbe kerülő tonhalak kisebbek, gyorsabban nőnek és viszonylag bőségesen rendelkezésre állnak. A kékúszójú tonhal húsát az íze és a textúrája miatt tartják sokra.
Az ára viszont így is sok tényezőtől függ. Melyeknek különleges együttállására van szükség, hogy 1,1 milliárd forintot érjen. Számít, hogy honnan származik, sőt, az is, hogy melyik évszakban fogták – ez utóbbi a zsírtartalom miatt fontos, ugyanis évszakonként változik, ahogyan a hal fő tápláléka is.
Halazin