#talaljfogast
Image default

Közel 20 tonna busát halásztak le a Tisza-tóból 2023-ban

Közel 20 tonna busát halásztak le a Tisza-tóból 2023-ban, számol be róla a Tisza-tavi Sporthorgász Kft. weboldala. Az elmúlt év szelektív, ökológiai célú halászatát ugyanaz a hét, eddig jól bevált szerződött halász végezte.

A kapitálisra növő, planktonevő invazív halfaj tekintetében elmondható, hogy a tavalyi esztendő a második legeredményesebbnek mondható a 2022-es év után.

Illusztráció – Busa szelektív halászat

A szerződéses halászok összesen  19 645 kg busát emeltek ki a vízből 2023-ban.

Ennél csak a 2022-es fogás volt jobb , ami 26 740 kg volt.

A törpeharcsáknál sajnos máshogy fest a helyzet

„A törpeharcsa fogása más képet mutat. Tavaly mintegy 14.000 kg törpeharcsát fogtak a halászok, ami a szelekciós halászat 2015-ös kezdete óta eltelt időszakban a második leggyengébb évet jelenti. A legtöbb törpeharcsát 2018-ban fogták (84.500 kg), azóta folyamatosan csökken a fogási eredmény. 

A halászok beszámolója szerint az egyedek átlagos súlya növekszik, ami arra enged következtetni, hogy a Tisza-tóban csökken a törpeharcsa-állomány mérete.

A fogás mérséklődésének azonban nem csak az lehet az oka. Hatással van rá a vízjárás, a hőmérséklet és a piac felvevőképessége is.

Összességében kijelenthetjük, hogy az inváziós halfajok visszaszorítását célzó szelekciós halászat a Tisza-tavon működik és eredményes. Az idei halászati szerződéseket már megkötöttük, és amint a körülmények megengedik, ismét kezdetét veszi a munka.” – írják beszámojukban.

(Forrás: Tisza-tavi Sporthorgász Kft. , Képek: berek.hu , xfish.hu)

Más területeken is nagy erőkkel gyérítik a törpéket.

Térdig gázoltak a törpékben, 7 tonnával lett kevesebb a Nagykunsági főcsatornán! Írtózatos mennyiséget lapátolnak ki a szövetségek a vizekből, de nem lehet tudni mennyi marad. 

A Nagykunsági főcsatorna Szenttamási szakaszán befejeződött a törpeharcsa ökológiai szelektív halászata – közölte a Közép-Tisza-Vidéki Horgász Egyesületek Szövetsége.

Mint bejegyzésükben közölték,

a vízterületről összesen 7360 kg törpeharcsa került kifogásra.

A csatorna ezen szakaszán nincs további horgászatot érintő korlátozás.

A csatornán tovább folyik a halászat. A varsák a Nagykunsági főcsatorna Nyugati és Keleti szakaszának elágazása térségében kerültek kihelyezésre, mely szakaszokat a parton táblák jelölnek. Emiatt ismételten kérik a horgászokat, hogy ezeken a szakaszokon NE horgásszanak!

A Körösök mentén is nagyüzemben írtják a törpéket

Apró méretű törpeharcsák elszállításával folytatódott az év első hete a Körösök vidékén – számoltunk be a hírről. A Peresi-holtágból kiemelt egyedeket egy állati fehérjét hasznosító telepre fuvarozták a szövetség munkatársai.

A tartóhálókból kitermelt mintegy 2500 kg mennyiségű kis törpeharcsákat egy közeli feldolgozóüzembe vitték el. Ezt követően folytatódott a szelettív lehalászás.

ENNEK EREDMÉNYE 1100 KG VOLT.

“Köszönjük a munkákat levezénylő kollégák és civil segítők hétvégi munkáját.” – írja közösségi oldalán a Körösvidéki Horgász Egyesületek Szövetsége

Két ünnep között, sőt még újév napján sem pihentek

A fagymentes decemberi időjárás nagyban segítette a törpeharcsák szelektáló halászatát, melynek köszönhetően az év utolsó napjaiban is nagy erőkkel tudták kiemelni az invazív halfaj változó méretű egyedeit a helyi vizekből.

“Az enyhe időjárásnak köszönhetően decemberben zökkenőmentesen folytatódott a november elején megkezdett törpeharcsa-gyérítési munka. Ennek eredményeként
AZ ÉV UTOLSÓ HÓNAPJÁBAN TÖBB MINT 9 TONNA KERÜLT HÁLÓBA A ZÖMÉBEN ARASZNYI EGYED MÉRETŰ INVÁZIÓS HALBÓL.
A munka lendületére jellemző, hogy nem csak a két ünnep közti időszakban, hanem az újév napjaiban is zajlott a hálók felnézése, így az idei fogási mennyiség máris meghaladja az 1 tonnát.

Az időjárás engedte lehetőségek függvényében január és február hónapban több vízterületünkön is folytatjuk a törpeharcsa-gyérítést.” – olvashatjuk beszámolójukban.

Már november végén nagy eredményeket mutathattak be a Körösök vidékén az inváziós fajjal szembeni küzdelmet tekintve.

Majdnem 7 tonna törpétől szabadították meg novemberben a Peresi-holtágat!

Az elmúlt évekhez hasonlóan, november elején most is megkezdte a törpeharcsa-szelektáló halászatot, éppen az egyik leginkább fertőzött vízterületen, a Peresi-holtágon a Körösvidéki Horgász Egyesületek Szövetsége (KHESZ).

Facebook-oldalán a KHESZ kiemelte, egy ekkora méretű vízterületen – amelynek hossza 27,6 kilométer; területe 174 hektár – rendkívül nehéz visszaszorítani a törpeharcsák állományát. Ennek érdekében a halászatot végző, illetve őket segítő munkatársaik már évek óta megfeszített munkát végeznek. Ezt a téli időszakban ködös, esős, fagyos időjárás, nyár derekán pedig – a törpeharcsa-bolyok júliusi begyűjtése során – perzselő hőség kísér.

Az elmúlt években a szövetség több vízterületén eredményesen gyérítettük a törpeharcsák állományát, a Peresi-holtág esetében azonban ez sokkal nehezebb feladat. A Peresi-holtágon november eleje óta zajló intenzív gyérítés eredményeképpen két hét leforgása alatt közel hét tonna, pontosan 6730 kiló törpeharcsától mentesült a vízterület, ami egyedszám tekintetében önmagában is százezres nagyságrendű. Az pedig, hogy a Peresi-holtágból az elmúlt évek során lehalászott összmennyiség ezzel átlépte a 100 tonnát, nem csupán haltömegben, hanem anyagi- és munkaáldozat tekintetében is grandiózus.

Leszögezték, az évek óta rendszeresen és szisztematikusan végzett törpeharcsa-lehalászással a KHESZ példaértékű munkát végeznek. Ennek célja a természetes vizek ökológiai állapotának a javítása és a horgászat komfortosabbá, illetve élménydúsabbá tétele. Ez a Peresi-holtág esetében is egyértelműen a pozitívumokat támogatja – tették hozzá.

Az előttünk álló téli szezonnal kapcsolatban kiemelték, a törpeharcsa-szelektáló halászatot ezúttal is a horgászati szezon kora tavaszi beköszöntéig fogják végezni. A gyérítést az időjárási viszonyok adta lehetőségek függvényében folyamatosan, a tervek szerint a Peresi-holtág mellett más vízterületeinken is folytatják.

(Forrás, képek: KTVHESZ KHESZ/BEOL)

Halazin

KAPCSOLÓDÓ

Betolakodó vörös rák jelent meg tömegesen a szomszédban, a magyar határtól nem messze

gyilkosbalna

Történelmi vízállással tetőzhet a Rába!

gyilkosbalna

Ritkán előforduló jelenség, vagy tényleg jellemző a csukákra a kannibalizmus?

gyilkosbalna